Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Stadnickich w Nawojowej odzyskuje dawny blask. Zmieniają się wnętrza [ZDJĘCIA]

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Pałac Stadnickich w Nawojowej
Prawie rok temu ruszył remont Pałacu Stadnickich w Nawojowej. Efekty prac wykonywanych przez firmę Erbet widać gołym okiem. Odrestaurowano bowiem spory fragment elewacji obiektu, który pochodzi z 1580 roku. Również wnętrza pałacu zmieniają swoje oblicze, a koniec prac zaplanowano na 2022 rok.

FLESZ - Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT?

W 2014 roku minister Rolnictwa i Rozwoju wsi zdecydował przywrócić Zespół Pałacowo-Parkowy w Nawojowej potomkom hrabiego Adama Stadnickiego. Ówczesny starosta nowosądecki Jan Golonka podpisał dokument „przekazujący posiadanie” pałacu i wręczył go Andrzejowi Mańkowskiemu – spadkobiercy hrabiego. Już wówczas właściciele obiektu zapowiadali, że będą chcieli przywrócić obiektowi dawny blask.

Powstała specjalna spółka, która przygotowała plan rewitalizacji. Jego głównym założeniem jest stworzenie w pałacu Domu Pracy Twórczej, w którym możliwe będzie rozwijanie działalności kulturalnej i naukowej. Powstanie także centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe, hotel, sala konferencyjna, restauracja oraz herbaciarnia. Uporządkowany zostanie także park. Przywrócą w nim ład, niegdyś angielskiego ogrodu, zaplanowanego jeszcze przez Edwarda Stadnickiego z okresu lat 40. XIX w., gdzie do tej pory rosną stare dęby, platany, tuje i cypryśniki.

Prace od prawie roku wykonuje sądecka firma Erbet. Odnowiona została elewacja. Robotnicy zajmują się już izolacją fundamentów oraz remontem wieży.

Nawojowa. Pałac Stadnickich w remoncie. Widać pierwsze efekt...

Niebawem montowane będą nowe okna, wykonane na wzór istniejących, z zachowaniem kształtu, podziału szyb oraz proporcji. Bardzo zły stan starej stolarki nie pozwolił na jej renowację. Równolegle z pracami konserwatorskimi w pałacu prowadzone są prace budowlane. Jego zachodnie skrzydło przekształca się w część apartamentową, do której dostęp ułatwić ma winda. Zakończono już ostatni etap budowy szybu windowego.

Podczas prac w "sali z muzami" odkryte zostały malowidła przedstawiające muzy (m.in. Kaliope, Melpomenę, Uranię) na postumentach na tle pejzażu. Dekoracje pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku, około 1840 roku, tj. z czasów przebudowy pałacu.

W lutym natomiast na wieży pałacowej zamontowany został zegar.

Inwestycja pochłonie 16,5 mln zł, bez wyposażenia. Całość ma być gotowa w 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska