Nadciąga długi remont
W ubiegłym roku Gmina Miejska Kraków ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla budynku UMK pl. Wszystkich Św. 3-4 w celu dostosowania do przepisów ppoż.
- W dniu 16 sierpnia 2023 r. została podpisana umowa z wykonawcą, z wynagrodzeniem w kwocie 1 795 800 zł brutto. Termin realizacji prac (w IV etapach) wynosi 68 tygodni od dnia podpisania umowy - mówi nam Dominika Jaźwiecka z biura prasowego UMK.
Aktualnie prowadzona jest procedura uzyskania decyzji o pozwolenie na budowę w Wydzielane Architektury i Urbanistyki w Krakowie.
- Na jej podstawie oraz na podstawie zrealizowanej umowy i posiadanego przez gminę budżetu, Urząd Miasta Krakowa rozpocznie planowanie robót budowlanych, które będą miały miejsce w kolejnych latach. Po zakończeniu ww. umowy, gmina uzyska kosztorysy inwestorskie, które pozwolą na oszacowanie wartości zamówienia. Wartość robót oraz terminy prac związanych z dostosowaniem budynku przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 do obowiązujących przepisów ppoż. będą znane po wyłonieniu wykonawcy w postępowaniu przetargowym - dodaje przedstawicielka biura prasowego.
Remont będzie prowadzony przez kilka lat etapami, w różnych częściach budynku.
Zakres prac obejmuje m.in.: system sygnalizacji ppoż musi być zrobiony w całości od nowa i podłączony do centrali straży pożarnej. Ponadto zostaną wydzielone klatki schodowe i strefy przeciwpożarowe - przegrody z drzwiami ppoż, wraz z oddymianiem na klatkach schodowych (montaż klap oddymiających). Dodatkowo zostanie również zabezpieczony strych, a także zostaną wykonane izolacje budynku.
Siedziba władz miasta Krakowa od 1864 roku
Jak przypominają krakowscy urzędnicy, pierwszy udokumentowany murowany budynek w miejscu dzisiejszego magistratu wzniesiono w pierwszej połowie szesnastego wieku (1535-1560). Był to renesansowy pałac miejski hetmana Jana Tarnowskiego (północna część wschodniego skrzydła). Z tego okresu zachowała się niezwykle rzadka attyka obronna, wieńcząca i zakrywająca dach. Od 1561 roku, po śmierci hetmana Tarnowskiego, pałac przeszedł w ręce Ostrogskich i Zamoyskich, zaś od 1655 roku jego właścicielem stał się Jan Wielopolski. W rękach tej rodziny pałac pozostawał do połowy XIX wieku.
Z pałacowych murów w 1655 roku Szwedzi ostrzeliwali z armat Wawel. W 1787 roku gościł tu król Stanisław August Poniatowski. W 1831 roku w tym budynku odbywały się przedstawienia teatralne. W 1836 w pałacu mieszkał Aleksander Wielopolski - namiestnik Królestwa Polskiego. Tu mieściła się pracownia malarska Piotra Michałowskiego.
Pałac spłonął podczas wielkiego pożaru
Podczas wielkiego pożaru Krakowa w 1850 roku pałac spłonął. Po odsprzedaży przez Wielopolskich wypalonej siedziby, kolejni właściciele stopniowo przywracali budowli walory użytkowe. Pałac był wynajmowany na różne przedsięwzięcia. Na parterze w latach pięćdziesiątych XIX wieku powstała elegancka kawiarnia. W 1859 roku na piętrze otwarto salę balową, w której prócz zabaw, odbywały się odczyty i demonstracje naukowe, m.in. tu, po raz pierwszy w Krakowie, pokazano w 1854 roku lampę elektryczną a w 1885 roku, w tym budynku, należącym już do władz miasta, wykonano pierwsze w Krakowie oświetlenie.
- Zakupiony w 1864 roku przez gminę miasta Krakowa budynek stał się siedzibą władz miejskich. Za czasów Józefa Dietla, pierwszego prezydenta Krakowa w okresie autonomii galicyjskiej (w latach 1866-1874) przeprowadzono tu gruntowny remont i przystosowano gmach na potrzeby urzędu. Salę balową na drugim piętrze przekształcono w salę posiedzeń. Wyposażenie i wnętrze projektował Filip Pokutyński. W sali tej znajdowała się galeria popiersi królów polskich - przypomina krakowski magistrat.
Rozbudowa i zmiany
W pierwszych latach XX wieku budynek rozbudowano, poszerzając go o oficyny od strony ulicy Poselskiej. Duża zmiana w wystroju wnętrza nastąpiła po odbudowie spalonej w 1926 roku sali posiedzeń. Z tego okresu pochodzi też tradycja umieszczania portretów prezydentów w holu przed gabinetem urzędującego prezydenta.
Pałac Wielopolskich jest wpisanym do rejestru zabytków województwa małopolskiego.
Polacy badają kosmos
