Spis treści
Krzeszowice to niewielkie miasteczko na zachód od Krakowa.
Krzeszowice uzdrowiskiem były od XVII wieku
Krzeszowickie dobra w ręce rodziny Potockich trafiły w 1816 r. Odziedziczył je Artur Potocki z żoną Zofią z Branickich, po babci Artura Izabeli Czartoryskiej. To oni, w latach 1850-1857 wybudowali pałac w modnych wówczas stylu renesansu włoskiego, zamieszkali w nim w 1862 r.
Pałac był bogato wyposażony
Jest dwupiętrowy, ma cztery narożne wieże i wewnętrzny dziedziniec, pomieszczenia na parterze miały charakter reprezentacyjny, były bogato zdobione. Potoccy zgromadzili cenne dzieła: obrazy, rzeźby, meble, szkło, porcelanę. Od wschodu jest ośmioboczna oranżeria połączona z bryłą budynku galeryjką. Od tej strony są wysokie piwnice, służące niegdyś jako wozownia. Potem jeszcze rozbudowano pałac w stronę północy, gdzie powstał drugi dziedziniec. W sumie składa się z 228 różnych pomieszczeń, w tym stu użytkowanych bezpośrednio przez rodzinę.

Równolegle z budową pałacu, na 12 hektarach, na dość wysokim wzgórzu, powstawał park z wybrukowanymi alejkami, dwoma stawami, romantycznymi mostkami, utrzymany w stylu angielskim. Z tarasu przed pałacem rozciągał się widok na ruiny Zamku Tenczyn w Rudnie. Teraz ich nie widać, drzewa mocno wybujały.
Hans Frank pławił się tu w luksusach
W tym pięknym i zadbanym pałacu z rozległym parkiem w 1940 roku zamieszkał Hans Frank. Stworzył tutaj swoją letnią rezydencję, przyjmował gości i planował wyniszczenie polskiego i żydowskiego narodu.

Hans Frank był bezwzględny. Był jednym z głównych współautorów i realizatorów polityki eksterminacji narodu polskiego i żydowskiego. Był odpowiedzialny za masowe zbrodnie na terenie Generalnego Gubernatorstwa, dewastację gospodarczą kraju, planowe niszczenie i grabież obiektów kulturalnych oraz dóbr materialnych w Polsce. Na Wawelu i w Krzeszowicach mieszkał do początku 1945 roku.
Potoccy długo walczyli o odzyskanie majątku
Po wojnie majątek nie wrócił do prawowitych właścicieli. Majątek wraz z pałacem został znacjonalizowany przez władze komunistyczne w czasie reformy rolnej. Władza ludowa utworzyła tu siedzibę Akademii Leśnej i Państwowego Instytutu Badań Leśnych, a potem umieszczono tu Państwowy Zakład Wychowawczy im. Tadeusza Kościuszki, szkołę podstawową, liceum i internat. Pałac szybko niszczał. Został opuszczony w latach 70-tych. Do rodziny Potockich wrócił dopiero kilka lat temu.

- Centrum z Oświęcimia liderem w Małopolsce w opiece nad pacjentami po zawałach serca
- Dziki zjadły krokusy. Zdewastowana krokusowa łąka nad stawem w Kościelcu w Chrzanowie
- Nowe zapadlisko na Pustyni Błędowskiej! Powstało blisko turystycznych atrakcji
- Miasteczko pod Krakowem skrywa wyjątkowe atrakcje! Te miejsca musisz zobaczyć
