https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o pacyfikacji wioski. W 75. rocznicę zamieszczono tablicę z nazwiskami mieszkańców [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Minęła 75-rocznica pacyfikacji wioski Łazy w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Z tej okazji mieszkańcy i samorządowcy spotkali się przy pomniku przypominającym dramat mieszkańców. 16 lipca 1943 roku o świcie między godziną 4 i 5 do wsi przyjechało około 500 uzbrojonych Niemców. Otoczyli Łazy, mieszkańców zerwanych ze snu wypędzili z domów.

Kazali im leżeć na łące przy zabudowaniach dworskich, a kobiety i dzieci zamknęli w stodole. Niemcy zarzucali mieszkańcom współpracę i pomoc partyzantom. Osoby wskazane przez konfidentów przesłuchiwano, bito katowano, bito. Cztery osoby zginęły, 15 zabrano do obozu w Płaszowie. Mimo tortur nikt nie wydał nikogo.

Obok miejsca, gdzie katowano mieszkańców wioski stanął pomnik z nazwiskami czterech zamordowanych. Obecnie powstała wielka tablica, a na niej setki nazwisk osób, które wówczas były bite i torturowane oraz tych, którzy byli przetrzymywani w stodole. W 75. rocznicę pacyfikacji nowa tablica została poświęcona.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program: spółka, w której jest więcej polityków niż pracowników

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Katarzyna
Okrucieństwo niemieckiego okupanta było wielkie.
W Waksmundzie na Podhalu również tytułem represji za działania partzantów, mieszkańców spędzono na cmentarz i kazano im kopać groby nad którtmi stali cały dzień. Ostatecznie do rzstrzelania całej wioski również nie doszło ale ten dramat w ich psychice został na całe życie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska