FLESZ - Efekt pandemii widoczny na rynku moto
Badania przesiewowe wśród uczniów. Ilu z nich przechorowało COVID-19?
Badania mają być dobrowolne i bezpłatne. Inicjatorem akcji są krakowscy radni. Jak informuje radny Łukasz Wantuch - testy na przeciwciała będą wykonywane tylko w placówkach samorządowych. Akcję finansuje gmina.
Do programu badań zgłosiły się 22 szkoły podstawowe. Musieliśmy wybrać tylko 5, w tym jedną specjalną. Ale mam zapewnienie ze strony UMK, że jeżeli program badań pójdzie sprawnie i będzie zainteresowanie ze strony szkół, to zostanie on rozszerzony na wszystkie chętne placówki - poinformował radny Wantuch.
Już zapowiada, że jeśli odbędzie się drugi etap akcji, to badania zostaną przeprowadzone u czterech tysięcy dzieci.
Lista placówek, które wezmą udział w akcji:
- Śródmieście OSP im. Paderewskiego
- Krowodrza SP 93
- Podgórze SP 158
- Nowa Huta SP 156
- Szkoła Specjalna z Lubomirskiego
Jak zapowiada Wantuch, w sumie zostanie wykonanych 418 testów. - Zarezerwowana jest pula 600, gdyż jestem pewny, że po starcie zwiększy się liczba chętnych, więc jest prawie 200 testów w zapasie dla tych placówek - dodaje radny.
Wśród placówek oświatowych, które wezmą udział w akcji, znalazła się m.in. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie. Jak zapewnia jej wicedyrektor, Anna Wołosiuk, w pierwszym etapie przeprowadzono ankietę wśród rodziców uczniów. Dzięki niej udało się dowiedzieć, jak wielu z nich chciałoby przeprowadzenia badań przesiewowych u swoich dzieci.
- Chęć wzięcia udziału w akcji wyraziło 50 proc. rodziców. Badania byłyby prowadzone wśród dzieci klas 1-3, czyli tych, które aktualnie uczą się stacjonarnie. Takich uczniów mamy 160, z naszych wyliczeń wynika, że większość z nich mogłoby przejść badania przesiewowe w ramach inicjatywy krakowskich radnych miejskich - mówi nam Wołosiuk.
Jej zdaniem akcja jest o tyle istotna, że wiele dzieci przechodzi zakażenie koronawirusem bez żadnych objawów. Badania przesiewowe ruszą prawdopodobnie po świętach wielkanocnych.
- W naszej szkole zachorowań, o których wiemy, nie było dużo. Jesienią chorowało kilkoro uczniów. Teraz mieliśmy z kolei sytuację, że kilkoro dzieci było na kwarantannie, bo zakażenie koronawirusem stwierdzono u ich rodziców. Natomiast ilu naszych podopiecznych przeszło zakażenie bezobjawowo, tego nie wiemy, myślę, że odpowiedź na to pytanie przyniosą badania - kwituje Wołosiuk.
Do wytypowanych szkół przyjdzie pielęgniarka, która pobierze krew od uczniów do badań.
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
