Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Życzenia dla jubilatki z Oświęcimia
Z okazji 100. urodzin Józefę Handzlik odwiedzili prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Irena Paszko. Złożyli dostojnej jubilatce życzenia zdrowia i dalszej pomyślności. Listy gratulacyjne obok prezydenta miasta przekazali też prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Spotkanie upłynęło na wspomnieniach.

Pani Józefa urodziła się w Brzezince 16 lutego 1923 roku. Od lat mieszka w Oświęcimiu. Jest w doskonałej formie i kondycji. Kierownik USC Irena Paszko podkreśla, że w swojej ponad 30-letniej pracy zawodowej nie spotkała tak sprawnej, pełnej energii i życia stulatki. Pani Józefa świetnie radzi sobie z codziennymi czynnościami. Ma też dużą pomoc i wsparcie ze strony dzieci. Żywo interesuje się sprawami miasta, lubi też wiedzieć co dzieje się w kraju i na świecie. Popołudnia zwykle spędza na towarzyskich pogawędkach ze znajomymi.

W czasie wojny niosła pomoc więźniom obozu Auschwitz
Józefa Hatłas (po mężu Handzlik) była jedną z wielu odważnych osób pomagających więźniom KL Auschwitz. Podczas niemieckiej okupacji wraz z rodzicami i rodzeństwem znalazła się wśród tysięcy ludzi wysiedlonych ze wsi ze względu na planowaną rozbudowę KL Auschwitz.
- Przeszliśmy bardzo dużo w tamtym czasie. 500 numerów w Brzezince było. To jest sporo. I w jednym dniu zostali wysiedleni. Ja ciągle widzę swoją mamusię, jak jedzie dorożką, bo dostała zawału. Tatuś furmanką woził to, co mogli zabrać – opowiadała Józefa Handzlik w kwietniu ub. roku podczas uroczystego otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
W 1941 roku rozpoczęła pracę w sklepie Baty znajdującym się w Rynku w Oświęcimiu. Była tam zatrudniona również Zofia Szewczyk (później po mężu Zużałek) - siostra majora Piotra Szewczyka. Pani Józefa otoczyła opieką swoją koleżankę z pracy – Irenę Bubec, którą Niemcy osadzili w KL Auschwitz za sprzedaż butów rodzinie żydowskiej. Dostarczała jej lekarstwa za pośrednictwem cywilnych robotników pracujących na terenie obozu. Z czasem pomocą zostali objęci inni więźniowie.

Józefa Hatłas współpracowała również z legendarną Heleną Stupką, która podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w Związku Walki Zbrojnej, potem w Armii Krajowej.
Spotkanie ze świadkiem historii w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Postać Józefy Handzlik postanowiło przybliżyć Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które 28 lutego 2023 r. o godz. 12 w sali konferencyjnej w swojej siedzibie przy ulicy Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu organizuje w nią spotkanie w formule otwartej (bez konieczności zapisu, udział bezpłatny).
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim. Straszących ruder nie brakuje, a w pobliżu powiew nowoczeności
- Atak zimy nie zatrzymał budowy obwodnicy Oświęcimia do drogi S1. Zdjęcia i film
- Ci mężczyźni powiatu oświęcimskiego dopuścili się przestępstw. Szuka ich policja
- Ile małżeństw, ilu singli? Mieszkańcy pow. oświęcimskiego biorą śluby
- Akcja Straży Miejskiej w Oświęcimiu na parkingach
- 18-letni Eryk Goczał, zwycięzca Rajdu Dakar, z wizytą u marszałka
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
