Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parlament zdecyduje o dalszym losie konstytucji dla nauki

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Wicepremier Gowin chce wprowadzić na uczelniach szereg zmian
Wicepremier Gowin chce wprowadzić na uczelniach szereg zmian brak
Na trwającym do piątku 11 maja posiedzeniu Sejmu posłowie rozpoczną pracę nad tzw. konstytucją dla nauki, która przewiduje gruntowną reformę kształcenia studentów.

Dokument przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma zastąpić cztery ustawy dotychczas regulujące funkcjonowanie szkół wyższych. Szef resortu, wicepremier Jarosław Gowin chce wprowadzić na uczelniach szereg rewolucyjnych zmian. Nowe będą m.in. przepisy dotyczące finansowania jednostek, które ułatwią bardziej elastyczne zarządzanie budżetem każdej z nich. W szkołach wyższych pojawi się dodatkowy organ: rada naukowa, składająca się w większości z przedstawicieli otoczenia społecznego uczelni. Do jej zadań ma należeć wskazywanie kandydatów na rektorów. Wprowadzona zostanie możliwość rekrutacji żaków także w oparciu o egzaminy wstępne, studia trzeciego stopnia zastąpią specjalne szkoły doktorskie, a habilitację będzie można uzyskać także za zdobycie prestiżowego grantu na badania naukowe.

Pierwsze sejmowe czytanie tzw. konstytucji dla nauki odbędzie się w środę 9 maja. – Mam nadzieję, że główne kierunki reform, co istotne, wyznaczone we współpracy z przedstawicielami środowiska akademickiego, pozostaną bez zmian. Na pewno należy się jednak spodziewać, że posłowie wprowadzą do projektu swoje poprawki. Duże kontrowersje nadal budzą m.in. przepisy dotyczące powołania nowych rad uczelni czy finansowania szkolnictwa wyższego – wskazuje Piotr Pokorny, ekspert Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego.

Ostateczny projekt ustawy, który trafi pod obrady posłów, wyraźnie różni się od pierwotnej wersji zaprezentowanej jesienią ub. roku podczas zorganizowanego w Krakowie specjalnego Kongresu Nauki. Resort był zmuszony m.in. wprowadzić poprawki dotyczące właśnie finansowania szkół wyższych. Wicepremier Gowin chciał, żeby budżet na ten cel był sztywno określony i rósł stopniowo: od 1,2 proc. PKB w 2019 roku do 1,8 proc. PKB w 2025 roku. Takie rozwiązanie wzbudziło jednak gorący sprzeciw resortu finansów. W trakcie obrad Rady Ministrów w zamian do projektu ustawy wprowadzono regulacje uzależniające wysokość wydatków od kondycji gospodarki. Mają one rosnąć w tempie zbliżonym do wzrostu PKB.

Pod naciskiem rządu z konstytucji dla nauki usunięto także przepisy dotyczące minimalnych wynagrodzeń dla pracowników uczelni i te zrównujące wiek emerytalny nauczycieli akademickich. Wcześniej resort wskutek uwag akademików, wycofał się także z kontrowersyjnego pomysłu wydłużenia studiów niestacjonarnych.

Nowe przepisy regulujące prace uczelni mają obowiązywać już od października. Ministerstwo liczy, że ustawa szybko zostanie przyjęta przez parlament i jeszcze przed wakacjami trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Parlament zdecyduje o dalszym losie konstytucji dla nauki - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska