https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pasterka Noworoczna u Franciszkanów. Bp Robert Chrząszcz: "Niech Pan strzeże naszych ulic, domów i serc, abyśmy żyli w pokoju i jedności"

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Pasterka Noworoczna w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.
Pasterka Noworoczna w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Noc sylwestrowa to nie tylko huczne zabawy i fajerwerki. Niektórzy mieszkańcy Krakowa wzięli udział w tradycyjnej Pasterce Noworocznej w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Mszy św. przewodniczył bp Robert Chrząszcz. - Niech Pan strzeże naszych ulic, domów i serc, abyśmy żyli w pokoju i jedności, budując relacje oparte na szacunku, solidarności i wsparciu - mówił.

Podczas Pasterki Noworocznej modlono się o błogosławieństwo Boże dla mieszkańców Krakowa w nadchodzącym Roku Jubileuszowym.

– W tej świątyni, której mury były świadkami modlitw wielu pokoleń Krakowa, dźwięki naszych pieśni i słów uniosą się ku niebu niczym iskry wdzięczności i nadziei – mówił w homilii bp Robert Chrząszcz.

Biskup pomocniczy podkreślał również, że na początku należy podziękować za miniony rok: - Dziękujemy za dar życia, za każdy oddech, każdą chwilę, którą mogliśmy przeżyć, za zdrowie, które pozwalało nam podejmować codzienne obowiązki i wyzwania. Wyrażamy wdzięczność za miłość, którą odczuwaliśmy, tę, którą Bóg wlewał w nasze serca i tę, którą pokazywali nam nasi bliscy. Dziękujemy za dobre chwile, pełne radości, które rozświetlały nasze dni i dodawały nam otuchy – zaznaczył.

Dodał również, że każdy ma za sobą w minionym roku jakieś trudne doświadczenia, które często stawały się lekcją pokory i okazją do zaufania Bogu.

– Naszą wdzięczność kierujemy także ku ludziom, których Bóg postawił na naszej drodze. Rodzinie, przyjaciołom, współpracownikom i wszystkim tym, którzy wspierali nas dobrym słowem, gestem czy obecnością – podkreślił i dodał, że wdzięczność nie kończy się tylko na słowach, ale należy wyrażać ją także gestami.

Bp Chrząszcz dodał również: – Niech ten nowy rok stanie się czasem pojednania z Bogiem, z naszymi bliźnimi, a także z samymi sobą. Przebaczenie zarówno to, które otrzymujemy, jak i to, które dajemy innym, jest kluczem do wolności serca.

– Na koniec z pokornym sercem zwracamy się do dobrego Boga z prośbą. Prosimy o Jego błogosławieństwo na nadchodzący rok. O Jego obecność, która będzie nas prowadziła przez wszystkie dni, zarówno te radosne, jak i te trudne, które też pewnie w przyszłości się pojawią – mówił krakowski biskup pomocniczy i dodał, że należy także prosić o siłę, radość, miłość i umiejętność dostrzegania potrzeb bliźnich.

Życzenia dla całego Krakowa

– Całej społeczności Krakowa życzę, aby Pan nieustannie błogosławił naszemu miastu, jego mieszkańcom, władzom, instytucjom i wszystkim, którzy tworzą tę piękną wspólnotę. Niech Pan strzeże naszych ulic, domów i serc, abyśmy żyli w pokoju i jedności, budując relacje oparte na szacunku, solidarności i wsparciu – powiedział i życzył ojcom franciszkanom, by łaska Boża towarzyszyła im każdego dnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska