https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Patria w Krynicy-Zdroju za czasów Jana Kiepury. Słynny tenor ściągał do uzdrowiska tłumy. Wystawne bale i światowej sławy goście

Joanna Mrozek
Śpiewak Jan Kiepura (stoi w środku, z płaszczem) w grupie osób przed hotelem Patria, będącym jego własnością. Widoczni m.in. rodzice artysty Maria i Franciszek (stoją przy nim), brat śpiewak Władysław Kiepura (z prawej) oraz personel hotelu Patria.
Śpiewak Jan Kiepura (stoi w środku, z płaszczem) w grupie osób przed hotelem Patria, będącym jego własnością. Widoczni m.in. rodzice artysty Maria i Franciszek (stoją przy nim), brat śpiewak Władysław Kiepura (z prawej) oraz personel hotelu Patria. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Patria w Krynicy-Zdroju, perła polskiego modernizmu w latach 30. XX wieku, była luksusowa, gromadziła się tam śmietanka towarzyska. Chyba największą sławę budynkowi Kiepury przyniosła wizyta księżnej (wkrótce królowej) holenderskiej Juliany. O tym, że spędza w polskim miasteczku miesiąc miody rozpisywały się gazety w całej Europie. Była to doskonała promocja budynku na poziomie europejskim, jednym z najnowocześniejszych w kraju, który posiadał windę, telefon czy łazienkę w prawie każdym pokoju. "To Paryż na polskim pustkowiu"- pisał w latach 30. De Telegraaf.

Patria -słynne sanatorium Kiepury

Jan Kiepura urodził się 16 maja, dzisiaj przypada 121 rocznica urodzin międzynarodowego artysty, który rozsławił uzdrowisko pod Górą Parkową.

Sanatorium Patria – perła polskiego modernizmu, zbudowana na zlecenie słynnego tenora Jana Kiepury jako luksusowy pensjonat. Położona w centrum Krynicy, z widokiem na Górę Parkową, otoczoną pięknym Parkiem Zdrojowym. Luksusowe sanatorium zostało wybudowane w latach 1932-34.

Zobacz zdjęcia archiwalne w kolorze.

Syn piekarza z Sosnowca, czyli Jan Kiepura zainwestował 160 tys. dolarów w budowę Patrii. W środku powstało sto pokoi. W piwnicy zbudowano także piec, aby hotel miał własną piekarnię. Kiepura zajmował się zarabianiem pieniędzy, a jego rodzicie, którzy w rodzinnym mieście prowadzili piekarnię przenieśli się do Krynicy, żeby prowadzić hotel.

Luksus i przepych Patrii przyciągał elity

Luksusowe wnętrza wypełnione marmurem i mahoniem tęsknią za latami świetności i do dziś pamiętają Jana Kiepurę. W latach trzydziestych kamień ten był wyznacznikiem luksusu. A jak wiadomo z wielu źródeł Kiepura nie szczędził pieniędzy na wyposażenie i zatrudnił najsłynniejszego architekta i prekursora modernizmu w Polsce Bohdana Pniewskiego. Cały budynek był urządzony w stylu art déco. Dzięki zachowanym oryginalnym elementom wystroju wnętrz, w obiekcie można poczuć atmosferę dawnych lat.

Maskarada w "Patrii" urządzona podczas pobytu książęcej pary holenderskiej w Krynicy Zdroju, na zakończenie karnawału. Od lewej przy
Maskarada w "Patrii" urządzona podczas pobytu książęcej pary holenderskiej w Krynicy Zdroju, na zakończenie karnawału. Od lewej przy stole widoczni: hr. Kurnatowski, Jan Kiepura, Marta Eggerth, książę Barnhard Lippe-Biesterfeld, księżniczka Juliana, hr. Józef Mielżyński-Wichliński, pani Juraszowa, radca Zaleski i prof Antoni Jurasz. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Osoba słynnego tenora przyciągała do Patrii ówczesne elity: artystów, pisarzy, dziennikarzy, polityków, arystokrację. Bywali tam m.in. Eugeniusz Bodo, Jadwiga Smosarska, Hanka Ordonówna, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, generał Bolesław Wieniawa Długoszowski, Adolf Dymsza.

Głośnym echem odbiła się wiadomość o wizycie księżnej Juliany, która wraz z mężem Bernhardem van Lippe-Biesterfeldem zameldowała się w Patrii pod fikcyjnym nazwiskiem. Nie udało się jednak długo ukryć przed prasą, że to właśnie słynny krynicki pensjonat stał się miejscem pobytu popularnej pary.

O tym jak obecnie wygląda Patria pisaliśmy więcej tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska