Spis treści
Kliknij w przycisk Zobacz Galerię i sprawdź dlaczego warto wybrać się do najstarszego opactwa w Polsce, czyli Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Niemal o krok od centrum Krakowa! Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to perła małopolski. Zachwyca nie tylko jesienią
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zachwyca o każdej porze roku, ale jesienią wygląda szczególnie pięknie. To nie tylko kwestia malowniczego położenia na wapiennym wzgórzu klasztornym, ale także najbliższego otoczenia. Cisza, kolorowe drzewa, spokojnie płynąca Wisła u podnóża opactwa. To wszystko sprawia, że miejsce stwarza niepowtarzalny klimat. Najpiękniej, tajemniczo i wręcz metafizycznie prezentuje się parę chwil po wschodzie słońca, gdy budynki klasztoru oświetlone pierwszymi promieniami słońca wyłaniają się z porannych mgieł. Ten widok zachwyca!
Historia, którą możemy poczuć i dotknąć
Obecnie przyjmuje się, że Opactwo Benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu powstało w 1044 roku za sprawą Kazimierza Odnowiciela, choć istnieje także teoria, wg której fundatorem opactwa był Bolesław Śmiały. Niezależnie jednak o tego, który z władców przyczynił się do powstania opactwa, najważniejsze jest to, że opactwo funkcjonuje blisko tysiąc lat i jest świadkiem długiej oraz burzliwej historii. W klasztorze mnisi nadal żyją według reguły św. Benedykta, która jest jedną z najstarszych zachodnich reguł monastycznych oraz pielęgnują i upowszechniają dziedzictwo chrześcijańskiego monastycyzmu.
Tyniecki klasztor, założony bez mała 1000 lat temu i nadal wypełniający cele, dla których 1000 lat temu powstał, jest wciąż takim miejscem, gdzie ludzie przychodzą, aby odnaleźć podstawowe wartości i odkryć na nowo wartość spotkania: z dziedzictwem historii, kulturą, pięknem krajobrazu, ale też z własną przeszłością, z drugim człowiekiem, a ostatecznie z samym Bogiem – pisał Szymon Hiżycki OSB, opat klasztoru oo. Benedyktynów w Tyńcu
Zwiedzanie małopolskiego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. To warto zobaczyć
Wejście na teren opactwa jest darmowe, ale można skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem. Taka opcja umożliwia zobaczenie większej ilości zabytków i zdobycia dużo większej wiedzy o historii miejsca i życia Benedyktynów. Zwiedzanie z przewodnikiem jest płatne.
Co warto zobaczyć?
- kościół pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła
- klasztorne krużganki
- zabudowania klasztorne
- budynek bramny, tak zwana opatówka
- mury obronne
- Muzeum Klasztoru w Tyńcu
- dziedziniec klasztorny, na którym znajduje się kawiarnia i piękny widok na zakole Wisły
Warto dodać, że w opactwie funkcjonuje parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła i jest w pełni otwarta dla wiernych. Często zdarza się, że na niedzielne msze przyjeżdżają wierni nie tylko z parafii, ale nawet z całej Polski.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Jak dojechać?
Opactwo zlokalizowane jest w Krakowie, przy ul. Benedyktyńskiej 7
- najłatwiejszy jest dojazd autem. Tuż przy Wiśle znajduje się parking, na którym można zostawić samochód
- komunikacją zbiorową: Z dworca PKP Kraków Główny lub PKS – autobusem lub tramwajem do Ronda Grunwaldzkiego, następnie autobusem 112 do centrum osiedla Tyniec
- rowerem – z Krakowa wzdłuż Wisły prowadzi piękna ścieżka rowerowa
- tramwajem wodnym lub statkiem z Krakowa
