Szopki bożonarodzeniowe to stara tradycja. Zrodziła się ona w XIII wieku w Asyżu we Włoszech. To tam św. Franciszek z okazji wigilii Bożego Narodzenia przygotował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę. Znalazł się tam naturalnej wielkości żłóbek, zwierzęta, oraz ludzie odgrywający role świętej Rodziny. Najpierw tradycja przygotowywania szopek podtrzymywana była przez Franciszkanów. Z czasem rozpowszechniła się także w innych kościołach.
Obecnie w każdej parafii przygotowywane są szopki bożonarodzeniowe. Na Podhalu w wielu kościołach znajdują się szopki nawiązujące do tradycji górali. Góralską szopkę z postaciami naturalnej wielkości spotkać można m.in. w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy.
Górali w szopce spotkamy także w szopce w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy na Bystrem w Zakopanem. Tam postaci są o wiele mniejsze. Jest ich jednak o wiele więcej. Bernardyni na Bystrem przygotowali bowiem ruchomą szopkę z Betlejem z czasów narodzin Jezusa. Podejrzeć można tam codziennie życie – rzeźnika, kowala, czy sprzedawcę owoców. Obok jednak jest drugi świat – Zakopane z góralami, bacówką, a także kolejką linową na Kasprowy Wierch. Po środku tych dwóch światów jest stajenka ze Świętą Rodziną.
Szopki w zakopiańskich kościołach będzie można oglądać do 2 lutego.
Góralska Pasterka w Poroninie. O północy górale ogłosili świ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
