FLESZ - Telemedycyna to więcej niż e-recepty

Pierwsze wzmianki o Szczawnicy pojawiają się już z 1413 roku, choć wiadomo, że ludzie mieszkali tam dużo wcześniej.
Choć o podziemnych zdrojach Szczawnicy wiadomo było od dłuższego czasu, rozkwit tego pienińskiego miasteczka nastąpił od początku XX wieku. W 1909 r. uzdrowisko kupił hr. Adam Stadnicki, w drugiej połowie lat 30-tych XX wieku wzrosło zainteresowanie Szczawnicą. W 1935 wybudowano nowoczesne inhalatorium z pierwszymi w Polsce komorami pneumatycznymi, równocześnie powstała elektrownia, a w 1937 kanalizacja. Po II wojnie światowej nastąpiło upaństwowienie zdrojowiska. Zmienił się społeczny przekrój kuracjuszy. Uzdrowisko nastawiło się głównie na leczenie chorób zawodowych górników i hutników.
Podhale. Baseny termalne i pływalnie ruszają już w sobotę! J...
Gwałtowny rozwój miasta nastąpił już w latach 60-tych XX w. W 1960 roku uruchomiono sanatorium „Hutnik”, w 1963 roku oddano do użytku Prewentorium Górnicze im. Pstrowskiego (m.in. z salą kinową). 1969 rok to data rozpoczęcia działalności położonego w samym centrum domu towarowego „Halka” połączonego z restauracją i kawiarnią. W 1971 r. w dawnej luksusowej willi Szalaya „Pałac” („Zdrojowa”) otwarto ekspozycję historyczno-etnograficzną Muzeum Pienińskiego (działała w tym miejscu do 2013).
W czasach międzywojennych Szczawnica była licznie odwiedzana przez kuracjuszy i turystów. Były to wielkie czasy uzdrowiska. Kwitła kultura, były zawody kajakowe, spływ przełomem Dunajca.
Jak to wyglądało w tamtych czasach - zobaczcie w galerii starych zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego.