Trzy Korony to jeden z najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych turystycznie punktów w Pieninach. Góry należą do masywu o tej samej nazwie i są najwyższym szczytem Pienin Środkowych. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni. Na najwyższej z nich, Okrąglicy (982 m n.p.m.), znajduje się platforma widokowa.
To stąd możemy podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Jeziora Czorsztyńskiego, odległego Pilska i Babiej Góry, dalej masywu Gorców z Lubaniem (1225 m) oraz w kierunku wschodnim panoramę pasma Przehyby i Radziejowej, a bardziej na południe w dole Przełom Dunajca i Małych Pieniny. Dobrze jest pamiętać o zabraniu na wyprawę na Trzy Korony czegoś ochronnego przed wiatrem, bo bezwietrzna aura zdarza się na tym szczycie bardzo rzadko.
Góra ta jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli regionu. Nie jest wbrew powszechnej opinii najwyższym wzniesieniem w Pieninach. Jest nim Wysoka (1050 m) - szczyt w Małych Pieninach.
Zdobycie Trzech Koron zajmuje około 2 godziny. Do wyboru są cztery trasy. Wszystkie szlaki spotykają się na Przełęczy Szopka, czyli Chwała Bogu. Nazwa pochodzi od okrzyku ulgi po trudach podejścia. Do XIX wieku turyści wyjeżdżali tu końskimi zaprzęgami. Z przełęczy rozpościera się widok na panorama na Tatry i Spisz.
Najbardziej popularny szlak wiedzie z Krościenka. Jest to najstarsza trasą turystyczną w Pieninach, która została wyznaczona już w roku 1906. Droga na dwa najpiękniejsze szczyty Pienin – Trzy Korony i Sokolicę zaczyna się w samym centrum Krościenka nad Dunajcem. Pierwszy etap jest nazywany „spacerowym”. Prowadzi wzdłuż rzeki Dunajec, by następnie powoli zacząć piąć się ku pierwszemu szczytowi.
Zdjęcia w galerii są autorstwa Grzegorza Zawiślaka - Polskiego Łowcy Burz
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
