Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza wystawa w dawnej klinice na Wesołej. Poszpitalny kwartał zaczyna nowe życie?

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Do udziału zaproszono 33 najzdolniejszych twórców z uczelni w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu. Wszystkie fotografie można zwiedzać w budynku byłego szpitala przy ul. Kopernika 15.
Do udziału zaproszono 33 najzdolniejszych twórców z uczelni w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu. Wszystkie fotografie można zwiedzać w budynku byłego szpitala przy ul. Kopernika 15. Anna Kaczmarz
Kultura wchodzi na Wesołą, a pierwszym krokiem w tym procesie rozpisanym na lata jest nowo otwarta wystawa fotografii studentów czołowych polskich uczelni artystycznych. Ekspozycja pt. "8304" połączyła ich działania, tak jak pociąg o tym numerze łączy ich uniwersytety.

FLESZ - Wraca branża fitness. Czy będzie szturm klientów?

od 16 lat

Na parterze i dwóch piętrach byłej Kliniki Chorób Wewnętrznych a przyszłej biblioteki przy ul. Kopernika 15 otwarta została wystawa "8304". Ekspozycja skupia prace młodych fotografów polskich uczelni artystycznych, którzy w czasie studiów praktycznie nie mają okazji do współpracy międzyuczelnianej, a jej tytuł nawiązuje do numeru pociągu IC Barbakan kursującego na trasie Szczecin–Poznań–Łódź–Kraków, w sensie symbolicznym jedynego łącznika pomiędzy najważniejszymi akademickimi ośrodkami artystycznymi w Polsce.

Do udziału zaproszono 33 najzdolniejszych twórców z Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi - uczelni prowadzących samodzielne katedry fotografii. Prace są prezentowane w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

To wspaniale, że możemy gościć studentki i studentów z całej Polski w tym niesamowitym miejscu - mówi Tomasz Gutkowski, szef Fundacji Sztuk Wizualnych, organizator Miesiąca Fotografii. - Chcieliśmy stworzyć przestrzeń do dyskusji i eksperymentu, czyli świetnie wpisujemy się w ideę stojącą za dzielnicą Wesoła. Tym bardziej cieszy nas, że jesteśmy forpocztą zmian, jakie czekają tę część miasta.

Wystawa na Wesołej jest pierwszą odsłoną tej inicjatywy i jednocześnie ostatnią szansą, aby zobaczyć dawne, szpitalne wnętrza. Niebawem na terenie dzielnicy ruszą prace projektowe, a przestrzeń po gabinetach lekarskich i salach chorych zostanie przystosowana do potrzeb wprowadzającej się na to miejsce Biblioteki Kraków. Swój charakter zmienią także inne budynku między ulicami Kopernika, Grzegórzecką, Śniadeckich i Bujwida.

Mam nadzieję, że to początek nowego, kreatywnego, kulturalnego okresu w historii tej części miasta. Nowe życie terenów poszpitalnych powstaje na naszych oczach

- komentuje Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która zajmuje się zagospodarowaniem poszpitalnej działki.

Wystawa jest czynna od środy do piątku w godz. 15-19 oraz w weekend między godz. 11 a 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska