Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwnice pod miejską biblioteką w Bieczu zmienią się w multimedialne centrum

Lech Klimek
Lech Klimek
Czech Architektów
Ponad dwa i pół miliona złotych ma kosztować wielki remont biblioteki w Bieczu. W piwnicach będzie miejsce wystaw oraz koncertów.

Chcemy wyjść naprzeciw nie tylko oczekiwaniom mieszkańców, ale także turystów zainteresowanych tematyką judaistyczną - tłumaczy plany na zagospodarowanie piwnic pod biblioteką burmistrz Biecza, Mirosław Wędrychowicz. - Chciałbym, aby w podziemiach budynku dawnej synagogi powstała multimedialna ekspozycja poświęcona pamięci bieckich Żydów, upamiętniająca holokaust na ziemi bieckiej. Idea tego miejsca zakładałaby samodzielne zwiedzanie oraz poznanie historii Żydów przez każdego zainteresowanego - dodaje.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu mieści się w budynku przy ulicy Rynek 20. Obiekt jest w fatalnym stanie technicznym. Od strony skarpy widoczne są liczne spękania.

- Aby powstrzymać postępujące niszczenie budynku, niezbędny jest błyskawiczny remont. Bez niego może dojść do katastrofy budowlanej - dodaje burmistrz. - Biblioteka staje się też za mała jak na nasze potrzeby. Przecież to nie tylko dom książek, ale też miejsce, gdzie prowadzona jest istotna dla mieszkańców działalność kulturalna - informuje.

To wszystko zmieni się dzięki temu, że w maju Biecz dostał dotację na modernizację i rozbudowę obiektu. To blisko dwa miliony złotych. Miasto dołoży do tego jeszcze 650 tysięcy. Harmonogram prac zakłada oddanie do użytku nowej biblioteki w sierpniu 2018 roku. Z Instytutu Książki w sierpniu na konto biblioteki wpłynęła już pierwsza transza środków.

- Została opracowana wstępna wizualizacja projektu, który, jak sądzę, wcale nie ustępuje temu, jaki wykonano w podziemiach krakowskich Sukiennic - z zachwytem relacjonuje burmistrz Wędrychowicz. - Obecnie trwają prace nad ostateczną wersją wizualizacji.

Przestrzeń zabytkowych piwnic zostanie przeznaczona na wystawy czasowe, stanie się miejscem organizacji kameralnych wieczorów poezji.

- Połączenie dwóch sieni oraz remont zejścia do piwnic umożliwi tam wstęp również osobom niepełnosprawnym i starszym - wyjaśnia burmistrz Biecza.

Część budynku urzędu przy ul. Rynek 20 będzie wyremontowana. Złamane zostaną bariery architektoniczne, planowane jest połączenie dwóch sieni, a poddasze zostanie przebudowane tak, aby maksymalnie poprawić komfort obsługi mieszkańców. Wyburzona zostanie część budynku od strony ulicy Potockiego. W tym miejscu, jak również na działce przekazanej bibliotece przez gminę, powstanie nowy dwukondygnacyjny budynek, z użytkowym poddaszem. Parter i piętro zajmować będą pomieszczenia biblioteczne, natomiast poddasze przeznaczone zostanie na biura urzędu miejskiego. W budynku zostanie zainstalowana winda, z której będą mogli korzystać zarówno użytkownicy biblioteki, jak i petenci urzędu.

- To biblioteki przygotowują nas do odbioru kultury - zaznacza burmistrz Biecza. - Musimy więc liczyć się ze zmianami, jakie dotyczą bibliotek przekształcających swój podstawowy profil, rozszerzających swoją ofertę, wzbogacanych o sale konferencyjne, czy przestrzeń umożliwiającą przeprowadzanie odczytów bądź spotkań autorskich i właśnie w tym kierunku chcemy podążać - dodał.

Gazeta Gorlicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska