Andrzej Banaś
W 3. kolejce PlusLigi siatkarze Barkomu Każany Lwów przegrali na wyjeździe 2:3 z Projektem Warszawa. W tym spotkaniu, rozegranym w sobotę 8.10.2022 r., zespół związany z Krakowem (tu występuje w roli gospodarza) zdobył pierwszy punkt w rozgrywkach.

Projekt Warszawa - Barkom Każany Lwów 3:2 (17:25, 23:25, 25:20, 25:20, 15:3)

Projekt: Firlej, Weber, Janikowski, Grobelny, Wrona, J. Semeniuk, Wojtaszek (libero) oraz Pawlun, Kowalczyk, Baranek, Nowakowski, Jaglarski
Barkom Każany: Yenipazar, Tupczij, Kvalen, Szewczenko, Smoliar, Szczurow, Kanajew (libero) oraz Hołowen, Firlej, Żukow (libero), Kuczer, Dowhyj.

Faworyzowali gospodarze długo nie mogli złapać swojego rytmu, skuteczniej grali przyjezdni. W I secie przy stanie 9:12 miejscowi wzięli czas; po chwili po efektownym bloku na Lucasie Weberze było 12:16. To nie pomogło, a od 17:22 (drugi czas) warszawianie zupełnie się pogubili. Ostatni punkt zdobył Artem Smoliar, który na środku zbił przechodzącą piłkę.

W drugim secie wynik długo oscylował wokół remisu, częściej na prowadzeniu byli lwowianie. Potrafili odskoczyć: 15:18 po ataku Wasyla Tupczija, 16:20 po błędzie na siatce Jana Firleja. Wtedy czas wziął trener Projektu, a po powrocie na parkiet jego podopieczni zdobyli 3 punkty z rzędu i wróciły duże emocje. W końcówce kluczowa była wymiana, którą - w trudnej sytuacji - skończył Oleksandr Szewczeneko, wynik brzmiał 20:23. Perwszego setbola goście zmarnowali. Zwycięstwo w tej partii po chwili dała im zepsuta przez Piotra Nowakowskiego zagrywka. A to oznaczało, że „Nietoperze” zdobyły pierwszy punkt w lidze!

Barkom Każany nie wykorzystał szansy na zwycięstwo

Ukraiński zespół mógł nawet wygrać mecz, ale nie wykorzystał szansy. Warszawianie w kolejnej odsłonie zagrali dużo lepiej. Sprawiali większe problemy zagrywką, co przełożyło się także na spadek skuteczności w ataku gości (wcześniej była na poziomie 65 procent). Miejscowi prowadzili 8:3, potem nawet powiększyli przewagę do 8 „oczek” - 20:12. Od tego momentu lwowianie zdobyli 5 punktów z rzędu i wrócili do gry! Na więcej jednak gospodarze im nie pozwolili.

W czwartej partii gra obu drużyn falowała. Było: 5:2, 5:9, 6:11, 12:12. W odrobieniu strat Projektowi pomógł zwłaszcza powrót na boisko Igora Grobelnego (wybrany później MVP meczu). Barkom Każany zdobył się jeszcze na zryw, odskoczył na 14:16, ale później rozkręcili się gospodarze (ważne punkty zdobywał Andrzej Wrona). Objęli prowadzenie 18:17 (ten kluczowy punkt dostali w prezencie, po dotknięciu siatki przez rywali), a od stanu 21:20 już dominowali i doprowadzili w tie-breaku.

Decydujący, piąty set przejdzie do historii PlusLigi. Dla gości to był koszmar. Projekt zaczął od 7:0, a wygrał do... 3.