GKS Katowice - Barkom Każany Lwów
GKS Katowice - Barkom Każany Lwów Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
W 4. kolejce PlusLigi Barkom Każany Lwów przegrał w Katowicach z GKS-em po tie-breaku (mecz odbył się w niedzielę, 16.10.2022). Dzięki drugiemu punktowi ukraiński zespół opuścił ostatnie miejsce w tabeli. Oto relacja i zdjęcia z tego spotkania (kliknij w przycisk "ZOBACZ GALERIĘ" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE).

GKS Katowice - Barkom Każany Lwów 3:2 (25:23, 25:20, 22:25, 21:25, 15:12)

GKS: Seganow, Jarosz, Szymański, Kania, Quiroga, Lewandowski, Mariański (libero) oraz Domagała, Mielczarek, Rosseaux, Nowosielski.
Barkom Każany: Yenipazar, Tupczij, Szewczenko, Kvalen, Szczurow, Smoliar, Kanajew (libero) oraz Hołowen, Tewkun, Firkal, Żukow (libero), Dowhyj.

Pierwszą partię lwowski zespół (domowe mecze gra w Nowej Hucie) zaczął obiecująco. Po sytuacyjnym ataku Jonasa Kvalena odskoczył na 4 punkty (6:10). Wkrótce jednak był remis 12:12. Prowadzenie się zmieniało, w końcówce było 20:21, ale później goście myli się - po dwóch kolejnych „pudłach” było 23:21, a po zepsutej przez Ołeksija Hołowena zagrywce miejscowi mieli setbola. Pierwszego zmarnowali, lecz po chwili wygrali pierwszą partię.

W drugim secie katowiczanie na początku zbudowali przewagę 4 punktów (od 7:6 do 10:6) i taki, mniej więcej, dystans długo się utrzymywał. Goście wreszcie zbliżyli się na „oczko” - było 20:19 - i... zaczęli się mylić. Najpierw zagrywkę zepsuł Wołdymyr Tewkun; później lwowianie nie radzili sobie z mocnym serwisem Wiktora Mielczarka (24:19). W tym czasie wprawdzie zdobyli po akcji punkt, ale stracili go po challenge’u, bowiem okazało się, że Ołeh Szewczenko przekroczył środkową linię.

Barkom Każany wyszedł z opresji i zdobył punkt

W trzecim secie ekipa z Ukrainy już na początku musiały włączyć tryb pościgowy (4:1). Potem wielkość przewagi się zmieniała. Gdy wzrosła do 4 „oczek” - 16:12 - wydawało się, że GKS ma sytuację pod kontrolą. Tyle że to Barkom Każany zdobył następnie 4 punkty z rzędu, po asie Wasyla Tupczija był remis 16:16!

Gra nabrała rumieńców, było 18:16, a po chwili już 19:22, bo to katowiczanie zaczęli się seryjnie mylić. Partię na korzyść przyjezdnych atakiem z krótkiej skończył Illja Dowhyj.

Lwowianie poszli za ciosem, w IV secie było: 1:4, 4:8, 10:15. GKS walczył, potem po seriach punktowych zmniejszał dystans do 2 pkt (15:17, 20:22), ale do przełomu nie potrafił doprowadzić.

Decydował więc tie-break, dla Barkomu Każany stawką w nim było pierwsze zwycięstwo w sezonie. Nie udało się osiągnąć tego celu, na pocieszenie został drugi punkt w do ligowej tabeli. Katowiczanie zagrali skuteczniej (poprawili blok, mocno serwowali), przy zmianie stron było 8:4. Chwilowy zryw „Nietoperzy” - od 13:8 do 13:10, potem było 14:12 - przywrócił emocje, ale losów seta i meczu nie odmienił.