Pływanie. Unia Oświęcim dominowała w mistrzostwach Małopolski i szlifowała formę na ligę SMS [ZDJĘCIA]

Mistrzostwa Małopolski w pływaniu, czyli dwa dni wielkich emocji. Najbardziej zawodników rozpalały - jak zwykle - wyścigi sztafetowe. Swoją zmianę rozpoczyna Dawid Danikiewicz, przedstawiciel młodszego pokolenia pływaków Unii. Fot. Jerzy Zaborski
Unia Oświęcim zdobyła 88 medali (22 złotem 38 srebrnych i 28 brązowych) w mistrzostw Małopolski w pływaniu na krótkim basenie, których była gospodarzem. Drugi był SMS Galicja Kraków z 43 medalami na koncie (15 złotych, 8 srebrnych i 20 brązowych) natomiast miejsce na najniższym stopniu podium przypadło w udziale Shark Rudna – 33 medale (13 złotych,13 srebrnych i 7 brązowych).

- Dla nas mistrzostwa Małopolski były ostatnim przetarciem przed ligą SMS, która odbędzie się tydzień po „naszych” mistrzostwach, w Gorzowie Wielkopolskim – zwraca uwagę Marek Dorywalski, prezes oświęcimskiego klubu i koordynator w oświęcimskiej SMS. - Po nich ustaliliśmy ostateczną kadrę na ligę SMS, która liczy 24 zawodników. Dla każdego naszego pływaka udział w rywalizacji SMS jest nobilitacją. Liga ma swój specyficzny klimat i otoczkę. Dla młodzieży udział w niej jest niezapomnianym przeżyciem. Po mistrzostwach Małopolski widać, że nasi zawodnicy są w „gazie”, prezentując stabilną formę, a to będzie bardzo ważne w Gorzowie Wielkopolskim. W lidze SMS liczy się kolektyw. Do punktacji zespołu liczą się wyniki dwóch zawodników. Jednak w każdym dystansie będziemy chcieli wystawić trójkę reprezentantów, żeby się zabezpieczyć na wypadek jakiejś dyskwalifikacji. W sporcie trzeba starać się przewidzieć wszystkie możliwe warianty.

Jeśli chodzi o mistrzostwa Małopolski, to klasyfikację open kobiet wygrała Daria Nita (SMS Oświęcim), specjalizująca się w stylu dowolnym, ale w Oświęcimiu powalczyła także w grzbiecie, To był dla niej sprawdzian pod kątem ligi SMS, gdzie będzie startować w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, rozpoczynającej się właśnie grzbietem. Wiadomo, że sztafety są najwyżej punktowane. W oświęcimskiej imprezie trzy kolejne miejsca zajęły zawodniczki Unii: Natalia Lewandowska, Zuzanna Nowak i Weronika Kusion.

Punktację ogólną 14 i 15-letnich dziewcząt wygrała Marta Klimek (Unia Oświęcim), a za nią była jej klubowa koleżanka Martyna Szkurat.

Wśród mężczyzn w klasyfikacji open wygrał Kacper Nowak (Unia Oświęcim). Wyprzedził klubowych kolegów Kamila Sieradzkiego i Andrzeja Michalczyka.

W punktacji ogólnej 14 i 15-letnich chłopców najwyżej z oświęcimian uplasował się Maksym Majewski (2. miejsce), a jego klubowy kolega, Dawid Danikiewicz był czwarty.

W mistrzostwach Małopolski nagrodzono zawodników w poszczególnych stylach. W stylu dowolnym (open) wygrała Daria Nita (SMS Oświęcim), a za nią były Natalia Lewandowska i Weronika Kusion (Unia). Z kolei wśród 14 i 15-latków wygrała Marta Klimek z Unii.

Wśród mężczyzn w tym samym stylu (open) trzeci był Kamil Sieradzki (Unia), a u chłopców 14 i 15-letnich Maksym Majewski był drugi, a Dawid Danikiewicz – piąty. Wyniki młodszych zawodników szczególnie cieszą szkoleniowców, bo młodzieżą zostanie uzupełniony skład na ligę SMS. Wiadomo, że zawsze wiodącą siłą w lidze szkolnej jest najstarszy rocznik.

W stylu klasycznym kobiet (open) wygrała Natalia Lewandowska, wyprzedzając inną oświęcimiankę, Julię Pawłowską. W grupie 14 i 15-latków Martyna Sadlik była druga. Z kolei wśród „żabkarzy” (open) wygrał Kacper Nowak (Unia), trzeci był Oskar Szynawa, a tuż poza podium zameldował się Bruno Gałuszka (obaj Unia).

Wśród 14 i 15-latków wygrał Erwin Szydłowski (Unia), a trzeci był jego klubowy kolega Miłosz Nosal.

W stylu grzbietowym (open) trzecia była oświęcimianka Julia Blachura, a wśród mężczyzn trzeci był Remigiusz Bartosiewicz (Unia), a za nim był jego klubowy kolega Przemysław Suchański.

Styl motylkowy tradycyjnie został zdominowany przez oświęcimian. Wśród kobiet (open) pierwsze cztery miejsca obsadziły zawodniczki Unii, kolejno: Zuzanna Nowak, Weronika Kusion, Natalia Drażyk, Maja Kapcińska. Z kolei wśród 14 i 15-latków Martyna Szkurat była druga.

Wśród mężczyzn trzeci był Kamil Sieradzki, a tuż poza podium inny zawodnik Unii – Daniel Major. W grupie 14 i 15-latków drugi był Marcin Malarz, a czwarty Dominik Juda.

W stylu zmiennym kobiet (open) Maja Kapcińska była druga, a Natalia Drażyk – trzecia. W grupie 14 i 15-latków Martyna Dyduch była trzecia, a Oliwia Chowaniec – czwarta.

Wśród mężczyzn (open) wygrał Dawid Szczygieł, wyprzedzając innych oświęcimian, czyli Oskara Blachurę i Kacpra Mayerberga. W grupie 14 i 15-latków Michał Piela był drugi, a Igor Wróbel – trzeci.

W rankingu sztafet (open) główne trofeum wywalczył Shark Rudna przed Unią Oświęcim i SMS Oświęcim. W klasyfikacji 14 i 15-latków wygrała Unia Oświęcim przed Galicją Kraków i SMS Oświęcim. U 13-latków triumfowała Ósemka Oświęcim przed Śląskiem Wrocław i SMS Oświęcim.