FLESZ - Polska zainwestuje w produkcję szczepionek
Choć premiera „Rewizora” Mikołaja Gogola miała miejsce 1836 roku, kolejni reżyserzy wciąż dostrzegają w tej sztuce potencjał, stawiając zwierciadło przed współczesnymi. Tym razem fraza „Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!” padnie w Tetrze Bagatela. Na otwarcie po długim lockdownie Mikołaj Grabowski wystawia „Rewizora”, który w jego ujęciu jest „opowieścią o dwóch snach: ‘śnie’ Chlestakowa i ‘śnie’ Horodniczego i jego rodziny”.
- Wszystko w komedii kończy się kompromitacją, straszliwą kompromitacją. Nie dla Chlestakowa, który zanurzony w swoim „śnie” wraca do rodzinnego domu i będzie wspominał chwile spędzone w domu Naczelnika/Horodniczego jak realizację swoich marzeń. Kompromitacja dotyczy wszystkich w miasteczku. Słynna fraza: „Z czego się śmiejecie, z samych siebie się śmiejecie” - te słowa mówią o odarciu ze wszystkich zasłon i zostawieniu nago bohaterów z ich własną głupotą – wyjaśnia reżyser.
Mikołaj Grabowski sięgnął po klasyczny i często wystawiany dramat, ale „Rewizora” w Bagateli widzowie zobaczą we współczesnej parafrazie literackiej autorstwa Tadeusza Nyczka, nie znanym przekładzie Juliana Tuwima.
- Tuwimowski przekład tekstu, przy całej swej językowej arcydzielności, wydaje się mocno archaiczny. Nie ma zatem powodu, żeby nie poszukać współczesnych odpowiedników między innymi takich fraz np. jak: od kamyczka do rzemyczka etc. - tłumaczy Tadeusz Nyczek.
„Rewizor” Grabowskiego to spektakl uwspółcześniony nie tylko w warstwie nowego przekładu, zaprojektowana przez Agatę Stańczyk i Mikołaja Grabowskiego scenografia i kostiumy (Agata Stańczyk) pokazują widzom dzisiejsze miejsca.
Na scenie pojawią się Dariusz Starczewski jako Naczelnik, w Chlestakowa wciela się Maciej Sajur. Żonę Naczelnika gra Anna Rokita, a ich córką Izabela Kubrak. Ponadto w spektaklu udział wzięli: Ewelina Starejka (Łopotowska), Aleksandra Godlewska/ Urszula Grabowska (Piwowarska/Rewizor), Marcin Kobierski (Dobczyński), Sławomir Sośnierz (Bobczyński), Wojciech Leonowicz (Łapski-Czapski), Juliusz Krzysztof Warunek (Poziomka) i Marcel Wiercichowski (Boczek).
Premierowy spektakl 6 marca.
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
