Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczytaj! Pomyśl! Podyskutuj! Rusza 6. edycja Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Jednym z miejsc, w których spotykać się będą czytelnicy jest księgarnia Karakter.
Jednym z miejsc, w których spotykać się będą czytelnicy jest księgarnia Karakter. Andrzej Banas / Polska Press
Spotykają się, by rozmawiać o literaturze, w dyskusji może wziąć udział każdy, pod warunkiem, że wcześniej przeczyta zadaną lekturę. Najchętniej rozmawiają o klasyce, ale i fanów komiksu udaje się wciągnąć w dyskusję. Od września rusza w Krakowie 6. edycja Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych. Lista lektur jest już dostępna.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Wydawać by się mogło, że to relikt minionej epoki, że w dobie forów internetowych i mediów społecznościowych, gdzie toczą się dyskusje na każdy temat, w tym także literatury każdego gatunku, spotkania, na których omawia się zadaną lekturę odeszły do lamusa. Nic bardziej mylnego. W 2016 roku z inicjatywy Michała Zabłockiego zostały reaktywowane Krakowskie Dyskusyjne Kluby Czytelnicze.

W tym roku miłośnicy literatury, choć może lepiej nazwać ich miłośnikami rozmawiania o literaturze, spotkają się w krakowskich księgarniach po raz szósty. Uczestnictwo w DKCz jest bezpłatne, "biletem wstępu" jest jedynie przeczytana wcześniej lektura.

- Od kilku lat na wyrównanym poziomie, pod kątem zainteresowania i frekwencji, znajdują się klasyka - prowadzona przez Marcina Wilka w Antykwariacie Abecadło - oraz powieść współczesna prowadzona przez Annę Marchewkę w Massolit Books&Cafe. To zdecydowanie dwa najchętniej wybierane kluby dkcz, jednak pozostałe trzy radzą sobie równie dobrze – mówi Dagmara Smoła z Fundacji Poemat, organizatora Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych.

Tegoroczna edycja odbędzie się w pięciu krakowskich księgarniach: Fankomiks, Bonobo, Karakter, Massolit i antykwariacie Abecadło. Każdemu miejscu przypisany jest inny gatunek literacki oraz prowadzący.

Amatorzy klasyki będą się spotykać w poniedziałki o godz. 19.00 w Abecadle (ul. Kościuszki.18). Dyskusje poprowadzi Marcin Wilk, a tematem pierwszego spotkania 6 września będą „Opowiadania” Katherine Mansfield. Na klasycznej liście lektur znalazły się, m.in. „Sklepy cynamonowe” i „Anna Karenina”.

- W paśmie z literaturą klasyczną głównym celem, jaki sobie stawiamy, poza doświadczeniem wartościowej literatury, jest próba nowych odczytań dzieł. Jak dowiodły spotkania poprzednich edycji – często w dawnych tekstach odnajdujemy odpowiedzi na współczesne pytania – wyjaśnia Marcin Wilk.

Wtorki to dzień komiksu pod wodzą Jana Sawińskiego. Fani historii obrazkowych przejmą Fankomiks na ul. Batorego 2. Jan Sławiński na swojej liście lektur umieścił m.in. „Rycerzy świętego Wita” Dawida B oraz „Niedoskonałości” i „Śmiech i śmierć” Adriana Tomine.

Szymon Kloska poprowadzi środowe spotkania wokół książek non-fiction, które będą się odbywać w księgarni Bonobo (Mały Rynek 4). Wśród omawianych pozycji reportażowych znalazły się „Śladami Steinbecka. W poszukiwaniu Ameryki” Geerta Maka, „Wojna w Hiszpanii. Reportaż z głębi kraju” Szmuela Lejba Sznajdermana, „Ballada o śpiącym lwie” Barbary Listoś-Kostrzewy i „Na wschód od Arbatu” Hanny Krall.

„Głód. Pamiętnik (mojego) ciała” Roxane Gay, „Kierunek zwiedzania” Marcina Wichy czy „Po co czytać klasyków” Italo Calvino to książki, które znalazły się na tegorocznej liście do dyskusji w kategorii esej. Te spotkania odbywać się będą w czwartki w księgarni Karakter (ul. Tarłowska 12) a poprowadzi je Maciej Jakubowiak.

Piątek to dzień przeznaczony na rozmowy o współczesnej powieści. Anna Marchewka uczestnikom spotkań w księgarni Massolit (ul. Felicjanek 4) zadała „Normalnych ludzi” Sally Rooney, „Bezpieczną odległość” Samanty Schweblin, „Dzikich detektywów” Roberto Bolaño i „Klub Radości i Szczęścia” Amy Tan.

- W tym roku DKCz planujemy stacjonarnie, naszym uczestniczkom i uczestnikom bardzo brakuje takich bezpośrednich spotkań, chociaż poprzednia edycja, która odbywała się głownie online była bardzo udana, jednak nic nie zastąpi atmosfery spotkania się "na żywo" w księgarni. Mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić tak całą 6. edycję, jeśli sytuacja pandemiczna się zmieni, podejmiemy odpowiednie, zalecane środki bezpieczeństwa, bierzemy również pod uwagę przeniesienie spotkań do sieci, jeśli będzie taka konieczność - wyjaśnia Dagmara Smoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska