To największe jak do tej pory wydarzenie szachowe pod Tatrami. Mistrzostwa Polski Amatorów w szachach są rozgrywane w Nosalowym Dworze. Tu wielu zawodników ma po raz pierwszy okazję zagrać w ta dużym turnieju. Oprócz głównych rozgrywek, w trakcie, których zostanie wyłoniony szachowy mistrz amatorów, odbywa się wiele różnych imprez towarzyszących. To m.in. symultana z Janem-Krzysztofem Dudą, Turnieje Szachów Szybkich i Błyskawicznych, symultany z innymi arcymistrzami oraz wykłady z arcymistrzami.
Partia szachów klasycznych może trwać nawet do cztery godz. Natomiast w partiach szachów błyskawicznych zawodnicy maja 3 minuty na partię i 2 sekundy na każdy ruch. W tego rodzaju grze ważne jest szybka kalkulacja i doświadczenie. Najlepsi zawodnicy potrafią bardzo szybko liczyć warianty. To są najbardziej widowiskowe szachy i najbardziej popularne - wyjaśnia Zbigniew Pakleza, organizator mistrzostw.
Kolejną atrakcją mistrzostw jest symultana. To mecz szachowy, w którym szachista gra jednocześnie z wieloma przeciwnikami, z których każdy rozgrywa partię na swojej szachownicy. Jest to bardzo popularna forma propagowania szachów, która umożliwia rozegranie partii przez amatorów lub słabszych zawodników z mistrzem szachowym.
-W tym przypadku jest to 59 szachownic. Wszyscy przeciwnicy grają czarnymi, a Janek Krzysztof Duda chodzi od szachownicy do szachownicy po kolei wykonując posunięcia, a jego przeciwnicy odpowiadają - opisuje grę Zbigniew Pakleza. - Taka symultana powinna potrwać ok. 4 godz., więc jest to wysiłek dla symultanisty nie tylko umysłowy i szachowy, ale również fizyczny - dodaje.
Szachiści amatorzy, w tym kilka osób z Podhala, w Nosalowym Dworze mogą zmierzyć się nie tylko z Janem Krzysztofem-Dudą, ale także z Arturem Jakubcem i Zbigniewem Paklezą.
Zawody potrwają do niedzieli.
Dolina Chochołowska zatopiona w krokusach. W kwiatach buszuj...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
