Chodzi o obowiązkowy wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dotyczy on całej Polski – każdego budynku, niezależnie od tego kto jest jego właścicielem. Zgodnie z przepisami, deklarację o źródle ogrzewania trzeba złożyć do końca czerwca 2022 roku. I choć o tym obowiązku wiadomo od ubiegłego roku, mieszkańcy Podhala zostawiali sobie to zadanie na sam koniec.
- W tym momencie mamy ok. 30 proc. deklaracji wszystkich budynków z terenu miasta – mówi Alicja Olkuska-Kowalczyk z wydziału ochrony środowiska urzędu miasta pod Giewontem. Jest to najgorszy wynik ze wszystkich podhalańskich gmin – z terenu powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego.
Nieco lepiej jest w Nowym Targu, choć i tam połowy jeszcze nie osiągnięto. W stolicy Podhala deklaracji złożono dla 41 proc. wszystkich budynków w mieście. Najlepiej z góralskich samorządów radzi sobie jak na razie gmina Nowy Targ, gdzie złożono 57 proc. deklaracji.
– Czasu na złożenie deklaracji jest już niewiele. Obowiązek ten jest do końca czerwca. Dlatego apelujemy do mieszkańców, by jednak wywiązali się z tego obowiązku. Z naszej strony w teren ruszą edukatorzy wynajęci przez urząd miasta. Będą odwiedzali mieszkańców, przypominali o tym obowiązku i pomagali w wypełnieniu deklaracji. Przy okazji będą przypominali także o tym, że nadal jest w naszym mieście szansa na uzyskanie dofinansowania na wymianę źródła ciepła – mówi Alicja Olkuska-Kowalczyk.
Deklarację można złożyć w formie papierowej w urzędzie gminy lub miasta, lub też przez internet – poprzez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W tym drugim przypadku trzeba posiadać podpis kwalifikowany, lub profil zaufany.
Przy wypełnianiu deklaracji właściciel budynku musi wskazać dane nieruchomości, podać rodzaj ogrzewania i rodzaj pieca, oraz jego klasę energetyczną. Taką informację można znaleźć na tabliczce znamieniowej na piecu. Jeśli kocioł nie posiada takiej tabliczki, to najpewniej jest to piec starego typu , który – zgodnie z uchwałą antysmogową województwa małopolskiego – trzeba wymienić do końca tego roku.
Za niezłożenie deklaracji o emisyjności budynku w terminie można zostać ukaranym grzywną w wysokości 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu kara może wynieść do 5000 zł.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
