https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Kolejna gmina mówi "nie" węglowi. Czarny Dunajec przyjął uchwałę antysmogową

Aurelia Lupa, Łukasz Bobek
Czarny Dunajec wchodzi do koalicji antywęglowej. Rada gminy przyjęła właśnie uchwałę antysmogową, na podstawie której od 2030 roku ma tam nie być ani jednego pieca centralnego ogrzewania zasilanego węglem. - Chcemy rozwijać się turystycznie, budować uzdrowisko, więc musimy walczyć też o czyste powietrze – mówi Marcin Ratułowski, wójt gminy Czarny Dunajec.

Kolejna gmina z Podhala chce dołączyć do grona tych samorządów, które chcą całkowicie pozbyć się pieców węglowych. Tym razem to Czarny Dunajec z powiatu nowotarskiego. Radni gminy przyjęli właśnie uchwałę antysmogową. Podobne uchwały przyjęło siedem samorządów w Małopolsce: Skawina, Krzeszowice, Oświęcim, Rabka, Nowy Targ i Niepołomice.

Co to de facto oznacza dla mieszkańców Czarnego Dunajca? - Od 1 stycznia 2031 roku na terenie całej gminy nie będzie można ogrzewać domów piecami na węgiel, także tymi na ekogroszek piątek klasy – mówi wójt Marcin Ratułowski. Od 2022 roku z kolei będzie zakaz montowania nowych pieców na terenie gminy.

- Staramy się, by nasza gmina uzyskała miano uzdrowiska. Logiczne wydaje się, że powinniśmy mieć czyste powietrze. Dlatego przyjęliśmy uchwałę antysmogową – wyjaśnia Ratułowski.

W zamian władze gminy chcą mieszkańcom zaoferować gaz. Gazyfikacja gminy już się rozpoczęła. Do gazu już od dawna podłączone jest Stare Bystre, teraz gazociąg pojawił się w części Czarnego Dunajca. W najbliższych dwóch latach mają być gotowe projekty nowych sieci gazowych dla wszystkich 15 sołectw gminy. - Mamy podpisaną umowę na gazyfikację Działu. Następnie będą Pieniążkowice, Wróblówka, rozbudowa sieci na cały Czarny Dunajec, Podczerwone, Piekielnik, Załuczne. A w Ratułowie gmina przejęła projektowanie sieci gazowej od Cichego aż do Nowego Bystrego. W ciągu dwóch lat cała gmina będzie miała wypracowane koncepcje przyłącza do gazu. A do 2027 roku każda miejscowość będzie miała na swoim terenie gaz – mówi wójt.

Na terenie gminy do wymiany jest. ok. 4 tys. pieców. W tym roku gmina chce wymienić ok. 100 pieców, a w przyszłym roku przeznaczy na to zadanie 1 mln zł. Środki te będą pochodziły wyłącznie z budżetu gminy.

- Choć jesteśmy 18 najbiedniejszą gminą w Polsce, dla nas kwestia czystego powietrza i bezpieczeństwa jest priorytetem – kwituje wójt Ratułowski.

I dodaje, że mieszkańcy gminy – inaczej niż w przypadku szczepień przeciw covid-19 – popierają te działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pcałujta w d... tego wójta
"Choć jesteśmy 18 najbiedniejszą gminą w Polsce, dla nas kwestia czystego powietrza i bezpieczeństwa jest priorytetem"

Czemuś głupi? Boś biedny. Czemuś biedny? Boś głupi!

Są najbiedniejszą gminą -- ale będą cisnąć mieszkańców, aby bulili za gaz? I to wszystko w imię dostępu do "funduszu rozwoju"?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska