Kolejna gmina z Podhala chce dołączyć do grona tych samorządów, które chcą całkowicie pozbyć się pieców węglowych. Tym razem to Czarny Dunajec z powiatu nowotarskiego. Radni gminy przyjęli właśnie uchwałę antysmogową. Podobne uchwały przyjęło siedem samorządów w Małopolsce: Skawina, Krzeszowice, Oświęcim, Rabka, Nowy Targ i Niepołomice.
Co to de facto oznacza dla mieszkańców Czarnego Dunajca? - Od 1 stycznia 2031 roku na terenie całej gminy nie będzie można ogrzewać domów piecami na węgiel, także tymi na ekogroszek piątek klasy – mówi wójt Marcin Ratułowski. Od 2022 roku z kolei będzie zakaz montowania nowych pieców na terenie gminy.
- Staramy się, by nasza gmina uzyskała miano uzdrowiska. Logiczne wydaje się, że powinniśmy mieć czyste powietrze. Dlatego przyjęliśmy uchwałę antysmogową – wyjaśnia Ratułowski.
W zamian władze gminy chcą mieszkańcom zaoferować gaz. Gazyfikacja gminy już się rozpoczęła. Do gazu już od dawna podłączone jest Stare Bystre, teraz gazociąg pojawił się w części Czarnego Dunajca. W najbliższych dwóch latach mają być gotowe projekty nowych sieci gazowych dla wszystkich 15 sołectw gminy. - Mamy podpisaną umowę na gazyfikację Działu. Następnie będą Pieniążkowice, Wróblówka, rozbudowa sieci na cały Czarny Dunajec, Podczerwone, Piekielnik, Załuczne. A w Ratułowie gmina przejęła projektowanie sieci gazowej od Cichego aż do Nowego Bystrego. W ciągu dwóch lat cała gmina będzie miała wypracowane koncepcje przyłącza do gazu. A do 2027 roku każda miejscowość będzie miała na swoim terenie gaz – mówi wójt.
Na terenie gminy do wymiany jest. ok. 4 tys. pieców. W tym roku gmina chce wymienić ok. 100 pieców, a w przyszłym roku przeznaczy na to zadanie 1 mln zł. Środki te będą pochodziły wyłącznie z budżetu gminy.
- Choć jesteśmy 18 najbiedniejszą gminą w Polsce, dla nas kwestia czystego powietrza i bezpieczeństwa jest priorytetem – kwituje wójt Ratułowski.
I dodaje, że mieszkańcy gminy – inaczej niż w przypadku szczepień przeciw covid-19 – popierają te działania.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
