W poprzednich latach rajd zaczynał się przy budynku "Palace" w Zakopanem, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się siedziba gestapo, w której Niemcy torturowali i mordowali ludzi. W tym roku - z uwagi na remont "Palace" - rajd rozpoczął się na Placu Niepodległości w Zakopanem.
- Poprzez organizację wydarzenia chcemy uczcić pamięć Wojciecha Duszy „Szaroty” - pierwszej osoby na Podhalu, która zorganizowała oddział partyzancki walczący z niemieckim okupantem w czasie II Wojny Światowej. Rajd, który tradycyjnie rozpoczyna się w Zakopanem i przechodzi przez Gubałówkę do Nowego Bystrego, odwiedzając miejsca upamiętniających niemieckie mordy na uczestnikach oddziału „Szaroty”, ma na celu poszerzenie wiedzy historycznej młodych mieszkańców Podhala oraz zaszczepienie w nich patriotycznej postawy - informuje Gmina Poronin, która jest głównym organizatorem rajdu.
W rajdzie wzięli udział przedstawiciele wielu szkół z terenu Podhala - nauczyciele i uczniowie. Uczestnicy na starcie złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim na Placu Niepodległości. Wśród uczestników obecna była wójt Poronina Anita Żegleń.
Następnie zebrani przeszli na cmentarz przy ul. Nowotarskiej, gdzie złożyli wiązanki kwiatów przy kwaterze legionistów po czym ruszyli na Gubałówkę. W czasie swojej kilkugodzinnej drogi wędrowali z biało-czerwonymi flagami. Zatrzymywali się w miejscach, gdzie Niemcy mordowali członków oddziału i ich krewnych.
Wojciech Dusza „Szarota” był pierwszą osobą na Podhalu, która zorganizowała oddział partyzancki, który podjął walkę zbrojną z Niemcami i kolaborantami. Najpierw Wojciech Dusza założył organizację, która pomagała przy przeżucie kurierów przez Orawę, Słowację do Budapesztu na Węgrzech. Gdy Niemcy wpadli na trop tej organizacji, Wojciech Dusza musiał uciekać z domu w Odrowążu i ukrywać się w lesie. I tak powstał oddział partyzancki. Zginął on w 1943 roku, najprawdopodobniej w czasie nieudanej próby zamachu na Hansa Franka w Białym Dunajcu.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
