Rajd śladami oddziału "Szaroty" od pięciu lat organizuje Zbigniew Sikora - pasjonat historii Podhala, Szkoła Podstawowa w Nowem Bystrem, a także Gmina Poronin. Do raju zapraszane są szkoły z różnych gmin i miejscowości Podhala. W tym roku - z uwagi na pandemię - w rajdzie wzięli udział przedstawiciele szkół - nauczyciel i z 2-3 uczniami. W rajdzie szli także przedstawiciele gminy Poronin, jak również członkowie rodzin partyzantów oddziału "Szaroty".
- Ciągniemy to cały czas, mimo pandemii. Idziemy w pomniejszonym składzie, jednak staramy się podtrzymywać pamięć o partyzantach. Chcemy to kontynuować, bo postać Wojciecha Duszy "Szaroty" i jego ludzie zasługują na to - mówi Zbigniew Sikora.
Wojciech Dusza "Szarota" był twórcą pierwszego zbrojnego oddziału partyzantów na Podhalu, który podjął zbrojną walkę z Niemcami i kolaborantami. Niestety, Niemcom w ciągu roku udało się ten oddział rozbić. Do końca nie wiadomo, w jakich okolicznościach zginął Wojciech Dusza i gdzie został pochowany. - Reszta jego oddziału została rozproszona, wiele osób zginęło w egzekucjach - mówi Zbigniew Sikora.
Rajd co roku rozpoczyna się przy willi "Palace", gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba Gestapo. - W tym budynku m.in. byli więzieni, torturowani i rozstrzeliwani ludzi związani z oddziałem "Szaroty" - opowiadał Zbigniew Sikora.
Spod "Palace" uczestnicy przeszli na cmentarz przy ul. Nowotarskiej, a stamtąd na Gubałówkę i dalej do Nowego Bystrego.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
