https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Podhale. Zobaczcie jak wyglądał kiedyś wypas owiec w Tatrach i jesienny redyk [STARE ZDJĘCIA]

Aurelia Lupa
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kończy się letni wypas owiec na halach. Pasterze na Podhalu, Spiszu, Orawie i w Pieninach szykują się na jesienny redyk. Zaczyna się powrót stad owiec na niziny. To tradycja sięgająca setek lat wstecz. Zobaczcie jak dawniej wyglądał wypas owiec w górach i powrót górali z hal na starych, unikatowych zdjęciach!

Redyk - zarówno wiosenny, jak i jesienny - był wielkim świętem pasterzy, ale i wszystkich górali. Rozpoczynał bowiem czas wypadu owiec na halach. Wiosenny redyk zaczynał się od świętego Wojciecha, czyli 23 kwietnia. Wtedy gazdowie oddawali swoje owce bacy, który z juhasami szedł na hale na wypas. Na czas wypasu baca i juhasi mieszkali w bacówce, która była nie tylko schronieniem, ale służyła też do wyrobu produktów z owczego mleka: oscypków, bundzu, żętycy.

Jesienny powrót z wypasu trwał do świętego Michała czyli 29 września. Nazywany był osodem, co wywodziło się od słowa "uosadzić" - czyli osadzić owce z powrotem do poszczególnych gospodarstw. Powrót był wydarzeniem, któremu towarzyszyły specjalne obrzędy, mające swoje źródło w dawnych pasterskich tradycjach.

Obecnie jest to również ważny dzień, zarówno dla baców i juhasów, którzy wracają do domów. Ale także dla gazdów, którzy zabierają swoje owce. W ostatnich latach stała się to także wielka atrakcja turystyczna.

Zobaczcie zdjęcia redyków z dawnych lat. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i zostały cyfrowo pokolorowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska