W sierpniu 2024 roku w Krakowie pojawił się Burmistrz Nocny. Stanowisko objął Jacek Jordan. Wraz z rozpoczęciem przez niego pracy, Prezydent powołał Komisję Zrównoważonej Gospodarki Nocy. Zespół składa się z przedstawicieli instytucji, służb, wydziałów i jednostek Urzędu Miasta Krakowa, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania gospodarki nocy.
Członkami komisji są także przedstawiciele strony społecznej, czyli stowarzyszeń: przedsiębiorców, mieszkańców oraz nieformalnych grup mieszkańców.
Hałas, alkohol, zakłócanie ciszy nocnej - to najbardziej przeszkadza mieszkańcom ścisłego centrum Krakowa. Lokatorzy kamienic mieli nadzieję, że nocny burmistrz zacznie swoją pracę od działań zmierzających do rozwiązania tych problemów. Tymczasem pierwsze dni pracy nocnego burmistrza przyniosły wydłużenie godzin otwarcia miejskich toalet oraz zwiększenie częstotliwości wywozu śmieci z Rynku Głównego i Kazimierza.
Więcej o tym pisaliśmy tutaj:
Pół roku Nocnego Burmistrza w Krakowie
W lutym 2025 roku mija 6 miesięcy odkąd Jacek Jordan i komisja zaczęli pracę. Co udało się zrobić? Po pierwsze zwrócono uwagę na niedostateczne narzędzia Straży Miejskiej, co utrudnia jej podjęcie wielu interwencji.
"Określone ustawą uprawnienia straży gminnych nie pozwalają teraz na skuteczne przeprowadzanie niektórych rodzajów interwencji bez wzywania policji, z kolei wysokość mandatów za wykroczenia związane z porządkiem publicznym nie pełni swojej roli prewencyjnej" - piszą krakowscy urzędnicy.
Komisja zwróciła się więc do prezydenta Krakowa, Aleksandra Miszalskiego z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu aktualizację przepisów prawnych.
"Prezydent już skierował wniosek o podjęcie stosownej rezolucji przez Radę Miasta Krakowa oraz przekazał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji listę zatwierdzonych przez komisję propozycji zmian" - czytamy w komunikacie.
Palące problemy
Szeroki zakres tematów zgłoszonych przez członków komisji spowodował konieczność utworzenia w ramach komisji trzech tematycznych grup roboczych: „Bezpieczeństwo i porządek publiczny”, „Infrastruktura i logistyka”, „Oferta dla mieszkańców i turystów”.
Powołano m.in. grupę ds. negocjacji z podmiotami organizującymi imprezy typu pub crawl (wycieczki po barach i klubach celem picia alkoholu). Organizatorzy takich wydarzeń zostali zobowiązanido opracowania rozwiązań minimalizujących negatywne dla mieszkańców i miasta skutki ich działalności, a następnie ich wdrożenia.
Po dyskusjach w grupach roboczych zaproponowano, aby w nowych regulaminach miejskich targowisk ustalić godziny ich funkcjonowania od 6.00 do 20.00 z możliwością odstępstwa od ograniczenia na wniosek Rady Dzielnicy.
Natomiast w kwestii ogródków, komisja postanowiła opracować zestaw dobrych praktyk prowadzenia działalności gastronomicznej, w celu uświadomienia przedsiębiorców co do konieczności wzięcia większej odpowiedzialności za zachowania swoich gości, utrzymania porządku i współpracy ze służbami.
Byłam początkowo dość sceptycznie nastawiona do tego zespołu, ale później dostrzegłam potencjał. Jeśli uda nam się doprowadzić do przyjęcia tzw. uchwały antyhałasowej oraz regulacji dotyczących ogródków, mieszkańcy wreszcie odczują, co robi nasza komisja, i trochę odetchną – ocenia Jadwiga Kirschanek ze Stowarzyszenia Dobra Noc Kraków.
Prócz kierowania Komisją Zrównoważonej Gospodarki Nocy, Burmistrz Nocny powołał zespół projektowy ds. kompleksowej obsługi ruchu autokarów turystycznych w Krakowie.
Nocna prohibicja na terenie całego kraju?
Krakowski Nocny Burmistrz chciałby również zaostrzenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Odpowiednie prace toczą się już w Sejmie. Nocna prohibicja miałaby objąć cały kraj, a nie tylko 200 gmin.
- Ta ustawa jest wykorzystywana przez zaledwie 8 procent gmin w Polsce. Mamy ponad 2500 gmin w kraju, a więc nocny zakaz sprzedaży alkoholu, wprowadziło około 200, w tym Kraków. Jednym z postulatów jest rozciągnięcie tego zakazu na cały kraj. Żeby to było obowiązkowe - mówił Jacek Jordan w Radiu Kraków
Jacek Jordan chciałby również wydłużenia czasu, kiedy zakaz obowiązuje. Obecnie w Krakowie sprzedaż alkoholu jest zakazana na terenie całego miasta od północy do godz. 5.30.
Według wypowiedzi Jacka Jordana w Radiu Kraków, prohibicja powinna trwać przynajmniej do godziny 8 rano, co miałoby pomóc w walce z zakupem "małpek".
Czytaj także:
