FLESZ - Polacy kupują na zapas
- Polonez jest dziedzictwem nas wszystkich, wyrazem tego, co polskie. Reprezentuje nas na scenie międzynarodowej - uzasadnia inicjatywę wpisu poloneza na listę UNESCO Romana Agnel inicjatorka i koordynatorka wpisu, dyrektor naczelna i artystyczna Baletu Cracovia Danza. - Jest naszym skarbem narodowym, żywym elementem obecnym w życiu społecznym, a w Krakowie, gdzie istnieje tradycja poloneza, który łączy stany, w sposób szczególny. Do dziś taniec jest wizytówką miasta.
Inicjatorem wpisu jest Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza, która została również wybrana przez przedstawicieli środowiska tanecznego reprezentantem depozytariuszy poloneza. Mimo że akcja jest ogólnopolska, ważne miejsce we wpisie poloneza odegra miasto Kraków, które nie tylko zdobyło już doświadczenie podczas wpisu szopkarstwa krakowskiego na listę reprezentatywną UNESCO, ale przede wszystkim jest miastem stawiającym od lat na tradycję oraz dziedzictwo.
Zamieszczenie wpisu na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO koordynuje Instytut Muzyki i Tańca, który zlecił Baletowi Cracovia Danza przygotowanie archiwum potrzebnego do przedstawienia międzynarodowemu jury. Wcześniej Instytut zabiegał o wpis na listę krajową. Polonez pierwszy raz pojawił się niej w 2015 roku, w obecności czterech innych tańców narodowych - mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Aby jednak miał szansę zaistnieć na liście międzynarodowej, należało umieścić go ponownie, jako osobną pozycję.
Obecnie trwa przygotowywanie wniosku o wpis poloneza, który pod koniec marca zostanie podpisany przez ministra kultury i w imieniu depozytariuszy zostanie złożony przez rząd polski do Komisji UNESCO. Jeszcze do końca lutego trwa internetowa zbiórka podpisów poparcia dla idei wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Powstaje także obszerna dokumentacja, która uwzględni rolę historyczną poloneza i pokaże jego różne formy, ale przede wszystkim zwróci uwagę na współczesne wykonania. Polonez, jak podkreśla Romana Agnel, to wyjątkowe dziedzictwo, które cały czas funkcjonuje w powszechnym wymiarze. Taniec, który przez wieki funkcjonował i rozwijał się w kulturze polskiej, jest jej nieodłącznym elementem także dziś - hasło: „do poloneza” słyszymy na balach, studniówkach, weselach.
Działania promocyjne związane z wpisem na listę UNESCO potrwają aż do 2023 roku, istotną rolę odegra także Balet Cracovia Danza, który stanie się koordynatorem krakowskich wydarzeń wspieranych przez miasto Kraków.
- Rolą miasta będzie wsparcie organizacyjne, finansowe i promocyjne - zadeklarowała Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. - Mam nadzieję, że polonez będzie nam towarzyszył nie tylko przez najbliższe dwa lata ubiegania się o wpis, ale przez cały czas, kiedy Kraków będzie żył kulturą.
Na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO znajduje się już jeden wpis polskiego dziedzictwa kulturowego - krakowskie szopkarstwo. Coraz bardziej realny staje się także, by znalazł się na niej polski taniec narodowy.
Do końca lutego można złożyć swój podpis popierający wpis poloneza na listę UNESCO. Petycja dostępna jest tutaj.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
