WIDEO: Barometr Bartusia
Od upadku komunizmu Polska gospodarka rosła najszybciej w Europie – wynika z danych Eurostatu. Od 1989 do 2018 roku PKB naszego kraju zwiększył się aż o 827 procent, gdy wicelidera, Irlandii, o 789 proc., a trzeciej - Słowacji - o 784 proc. W przypadku Czech było to już „tylko” 550 proc.
- Ten epokowy sukces zawdzięczamy w głównej mierze polskim przedsiębiorcom. Musimy zrobić wszystko, by mogli oni nadal rozwijać swe firmy, bo tylko wtedy będzie rosnąć Polska – mówi Jadwiga Emilewicz, która w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego pokieruje superważnym Ministerstwem Rozwoju.
W najbliższy poniedziałek minister Emilewicz otworzy w Tauron Arenie w Krakowie XII Forum Przedsiębiorców Małopolski, sztandarowe wydarzenie gospodarcze organizowane przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską. Główny temat: skąd wziąć pracowników, roboty i pieniądze, by nadal szybko rosnąć i awansować do grona najdostatniejszych krajów świata.
Już w najbliższy poniedziałek wielkie święto i zarazem burza mózgów wszystkich środowisk gospodarczych w naszym regionie: XII Forum Przedsiębiorców Małopolski.
Spotkanie organizujemy tym razem w krakowskiej Tauron Arenie, we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii (które ma się na dniach przeistoczyć w Ministerstwo Rozwoju), władzami Województwa Małopolskiego, Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego, czołowymi organizacjami przedsiębiorców i pracodawców oraz samorządami zawodów zaufania publicznego, z Okręgową Izbą Radców Prawnych na czele.
Poruszymy najważniejsze tematy nurtujące polskich przedsiębiorców: od dotkliwego braku rąk do pracy po skomplikowane przepisy i praktyki skarbówki.
- To głównie przedsiębiorcom zawdzięczamy historyczny rozwój Polski i tylko na nich możemy oprzeć dalszy rozwój – podkreśla Jadwiga Emilewicz, która ma na dniach objąć tekę ministra rozwoju i patronuje naszemu Forum.
Jak zwykle, każdy obecny na sali przedsiębiorca będzie mógł jej zadać pytanie, wyrazić swą opinię, udzielić rady. Po to właśnie istnieje Forum: by podpowiadać decydentom rozwiązania korzystne dla rozwoju przedsiębiorczości oraz wskazywać i usuwać bariery. A tych ostatnich jest nadal bardzo dużo i bez odpowiedniej reakcji władzy mogą zahamować dynamiczną pogoń naszego kraju za bogatym Zachodem.
- Musimy i chcemy rozmawiać z przedsiębiorcami, bo ambicje nas wszystkich są dzisiaj większe niż sama pogoń. Powiem nawet, że zamiast starać się doganiać innych, powinniśmy samodzielnie wyznaczać trendy – podkreśla Jadwiga Emilewicz.
Do bliskiej współpracy zaprasza także przedsiębiorców Witold Kozłowski, marszałek Małopolski:
- Łatwo jest stworzyć coś zza biurka. Ale my chcemy wypracować strategię rozwoju województwa na kolejne lata z przedsiębiorcami i wszystkimi mieszkańcami – podkreśla Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.
Warto współdziałać: nasze Forum współtworzy dobre prawo dla biznesu
Resort przedsiębiorczości podjął w minionej kadencji wiele działań służących ułatwianiu i upraszczaniu działalności gospodarczej oraz zmniejszaniu obciążeń biznesu. Wszystko wskazuje na to, że w obecnej kadencji pozycja minister Emilewicz wzmocni się, tym bardziej warto skorzystać z jej zaproszenia do rozmów o teraźniejszości i przyszłości. A są to zawsze rozmowy bardzo konkretne: przedsiębiorcy wskazują, co ich boli i podpowiadają rozwiązania, a podlegli Jadwidze Emilewicz urzędnicy starają się to przełożyć na język przepisów.
Efekty tej współpracy są dobre: liderzy organizacji gospodarczych współtworzących nasze Forum aktywnie uczestniczyli w pracach nad tak ważnymi regulacjami, jak Konstytucja biznesu, ustawa o sukcesji, ulga na innowacje, mały ZUS, przepisy na zatory płatnicze, ustawa o zamówieniach publicznych (otwierająca drzwi do publicznych pieniędzy tysiącom małych i średnich firm), pakiety uproszczeń i ułatwień…
Tematów na nową kadencję jest równie dużo, jeśli nie więcej. Tym bardziej, że Polska jest dzisiaj w zupełnie innym miejscu niż w chwili startu do kapitalizmu 30 lat temu.
Od 12 do 1465 dolarów. Ale mamy apetyt na więcej
Polski eksport był w chwili upadku komunizmu w 1989 r. wart 14 mld dolarów rocznie. Teraz jest to już prawie 250 mld dolarów. Średnia pensja na początku przemian stanowiła równowartość 14 dolarów (w Krakowie – 12), dzisiaj jest to 1250 dolarów (w Krakowie – 1465). Nasz dochód narodowy brutto w 1990 roku wynosił niecałe 66 mld dolarów, a w 2018 r. ponad 550 mld dolarów.
Ponieważ rośniemy nadal wyraźnie szybciej od średniej unijnej (i strefy euro), w tym roku nasze PKB przekroczy zapewne 575 mld dol., a na koniec przyszłego ma szanse pokonać kolejną barierę – 600 mld dol. Zostawimy w ten sposób w tyle Szwecję i Belgię, a zbliżymy się do Arabii Saudyjskiej i Szwajcarii, umacniając pozycję w drugiej dziesiątce najsilniejszych gospodarek świata.
Z grona państw zrujnowanych awansowaliśmy do grona względnie zamożnych, pretendujących do europejskiej elity. Na razie nasz dystans do najbogatszych może się wydawać ogromny. Średnia pensja w Szwajcarii przekracza 6,3 tys. dol., w Norwegii 4215. Niemcy zarabiają średnio 3000 dol., Francuzi – 2800... Jednak zważywszy tempo wzrostu PKB i płac Polaków dalszy awans wydaje się możliwy.
Jakie warunki musimy spełnić? Jakie bariery pokonać? Jak wykształcić i efektywnie wykorzystać pożądany kapitał ludzki? Jak go w Polsce zatrzymać i do Polski przyciągać? Skąd wziąć pieniądze na finansowanie dalszego rozwoju? W co zainwestować środki w kolejnej perspektywie unijnej (2021-27)? Ile z tych pieniędzy przekazać przedsiębiorcom – i w jakiej formie oraz na co?
To tylko niektóre z pytań, na jakie musimy w miarę szybko odpowiedzieć – sobie i światu. XII Forum Przedsiębiorców Małopolski jest zaproszeniem do wielkiej debaty na ten temat. Każdy, kto chce rozwijać biznes, powinien zeń skorzystać.
Szczyt liderów i dobrych duchów przedsiębiorczości
W wydarzeniu weźmie udział reprezentacja przedsiębiorców z całej Małopolski - od Oświęcimia po Tarnów i od Miechowa po Podhale i Nowy Sącz.
Współtwórcami Forum są szefowie i działacze najważniejszych organizacji przedsiębiorców i pracodawców w naszym regionie, m.in. Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Business Centre Clubu, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Pracodawców RP. Podczas XII Forum wystąpią m.in.: Michał Czekaj (IPH), Janusz Strzeboński (MPOG), Marek Maj (MZP Lewiatan), Katarzyna Woszczyna (BCC). Spodziewamy się też głosów innych liderów, m.in. Janusza Kowalskiego (MIRiP) i Wiesława Jopka (KKK).
Ogromny wkład w działalność Forum wnoszą: władze Województwa Małopolskiego z marszałkiem Witoldem Kozłowskim oraz instytucje wspierające przedsiębiorców, z MARR, Krakowskim Parkiem Technologicznym i Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, a także instytucje finansowe, na czele z największym polskim bankiem - PKO BP.
Współpracujemy z samorządami zawodów zaufania publicznego, w tym Okręgową Izbą Radców Prawnych, wspierającą przedsiębiorców w wielu obszarach - od reprezentowania przed organami publicznymi i w sądzie poprzez doradztwo, szkolenia i edukację po mediację w toczących się sporach. Podczas XII Forum wystąpią m.in. Małgorzata Popławska, prezes MARR, Mariusz Kękuś, wiceprezes MARR, Rafał Solecki, prezes MCP, Marcin Sala-Szczypiński, dziekan OIRP, Wojciech Przybylski, szef KPT, Jarosław Sułkowski, dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Krakowie.
Możemy się poszczycić sprawdzonymi partnerami wśród przedsiębiorców, którzy nie tylko zbudowali znakomite, powszechnie podziwiane firmy, ale i wyrośli na mentorów służących radą i wsparciem adeptom biznesu, a zarazem współtworzących ambitne raporty-poradniki z propozycjami rozwiązań problemów nurtujących wielu właścicieli firm i menedżerów. Na XII Forum w roli takiej wystąpi m.in. Stefan Życzkowski, prezes automatyzującej i robotyzującej polską gospodarkę firmy ASTOR.
Promujemy owocną współpracę nauki z biznesem (i na odwrót), mając za sojuszników tak znamienite postaci, jak prof. Piotr Buła, szef Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, słynącej nie tylko z wysokiego poziomu, ale też m.in. z organizacji corocznych ogólnopolskich zjazdów szkół MBA.
Wszystkie te i inne osobistości będzie można spotkać wśród uczestników, a nierzadko i dyskutantów zabierających głos podczas naszej konferencji.
