FLESZ - Jak bronić się przed koronawirusem? To musisz wiedzieć

„Wyjątkowo pomysłowa „Supernova” Bartosza Kruhlika - jedno z wielu festiwalowych odkryć - jest godnym laureatem nagrody za najlepszy film. (...) „Supernova” odpowiednio wykorzystuje swój ograniczony budżet i oszczędny montaż, a kończy się pytaniem, na które widz nie otrzymuje odpowiedzi” – napisał recenzent „The Irish Times”.
– Nagroda Krytyków na festiwalu w Dublinie to było przyjemne zaskoczenie. Podobno wybrali nasz film z ponad setki, jakie pojawiły się na festiwalu. W krótkiej rozmowie, dowiedziałem się jak krytycy odczytują nasz film i ku mojemu zadowoleniu potwierdziło się, że „Supernova” to przede wszystkim uniwersalna historia, zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. W przeszłości podobne wyróżnienia dostały tam takie filmy jak „Aż poleje się krew”, „Prorok”, „Boyhood” czy „Ja, Daniel Blake” – mówi Bartosz Kruhlik, który pojechał do Dublina i spotkał się z festiwalową publicznością.
Koronawirus: aktualizowany raport
Polska premiera filmu odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, a międzynarodowa - na festiwalu Black Nights w Tallinie. Od tego czasu 78-minutowy debiut Kruhlika wędruje po festiwalach, dostaje nagrody, nominacje i wyróżnienia. Wśród nich: nagrodę za najlepszy debiut na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, cztery nominacje do Orłów (w tym za najlepszy film), nagrodę Odkrycie Roku w konkursie Bestsellery Empiku, nominację do Paszportów Polityki czy nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu Pune w Indiach.
„Supernova” ma trzech bohaterów. To polityk, który chce wygrać wybory, policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej stają nagle przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.
Producentem „Supernovej” jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka, koproducentem – Canal+ Polska. Film powstał w ramach pierwszej edycji prowadzonego przez Studio programu „60 Minut”, wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Sława papieru toaletowego w memach
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!