MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 3,7 mln zł trafi do małopolskich szkół na doposażenie i odnowienie stołówek

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Ponad 3,7 mln zł popłynie do 84 publicznych szkół podstawowych z Małopolski w ramach wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028. Są to pieniądze na organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków. - Ta kwota zostanie przeznaczona właśnie na ten cel: doposażenie szkolnych stołówek czy adaptację pomieszczeń, tak by stały się estetycznymi i funkcjonalnymi jadalniami - informuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Jak przekazuje wojewoda, wszystkie wnioski, które spełniły wymogi formalne i zostały zakwalifikowane do oceny merytorycznej, otrzymały dofinansowanie.

- Dzięki tym środkom jadalnie szkolne czy kuchnie zostaną m.in. wyposażone w niezbędne sprzęty, a miejsca, które wymagają remontu, zostaną odnowione - wymienia wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Kto i jak może skorzystać z programu

Z dofinansowania mogły skorzystać organy prowadzące:

  • publiczne szkoły podstawowe, w tym szkoły zorganizowane w zespołach szkół, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii
  • publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

Kwota wsparcia wynosi maksymalnie:

  • 80 tys. zł - na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych (własnej kuchni i jadalni) oraz doposażenie stołówek szkolnych, które obecnie nie funkcjonują lub uruchomienie nowych stołówek
  • 25 tys. zł - na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków (jadalni).

Realizacja działań w ramach programu może być prowadzona w formie zakupu:

  • usług remontowo-adaptacyjnych służących poprawie standardu funkcjonowania stołówek szkolnych lub miejsc spożywania posiłków
  • niezbędnego wyposażenia kuchni w stołówkach szkolnych, w tym np. stanowisk sporządzania potraw i napojów (m.in. stoły produkcyjne, trzony kuchenne z piekarnikami, zlewozmywaki z instalacją zimnej i ciepłej wody, zestawy garnków i innych naczyń kuchennych, zmywarki do naczyń, piece konwekcyjno-parowe itp.)
  • niezbędnego wyposażenia miejsc spożywania posiłków (w szczególności stołów, krzeseł, zastawy stołowej, tac, koszy na odpady, termosów gastronomicznych).

Wieloletni rządowy program "Posiłek w szkole i w domu"

W latach 2024-2028 rząd przeznaczy na szkolne stołówki i jadalnie 200 mln zł (po 40 mln zł rocznie). Są to pieniądze na wyposażenie i remonty stołówek lub jadalni w publicznych szkołach podstawowych.

Oprócz zapewnienia wsparcia w organizacji stołówek oraz jadalni, ich doposażenia i poprawy standardu (te działania będą realizowane w ramach modułu III programu "Posiłek w szkole i w domu"), program przewiduje również wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Ogólna kwota środków w całym okresie realizacji rządowego programu wyniesie 2,75 mld złotych.

Co można, a czego nie można zabrać z hotelu?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ponad 3,7 mln zł trafi do małopolskich szkół na doposażenie i odnowienie stołówek - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska