Nasze zestawienie dotyczące minimalnej punktacji osób zakwalifikowanych do przyjęcia do liceum rok temu oparliśmy na danych uzyskanych z Urzędu Miasta Krakowa.
Można uzyskać maksymalnie 200 punktów
W rekrutacji każdy kandydat mógł - i tak jest też teraz - uzyskać łącznie 200 punktów (w tym połowę, bo maksymalnie 100 punktów za egzamin ósmoklasisty, a resztę za przeliczone na punkty oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz za szczególne osiągnięcia m.in. w turniejach czy konkursach przedmiotowych).
W naszej galerii prezentujemy krakowskie licea, które rok temu przyjęły kandydatów mających co najmniej 100 punktów. Stanowiły one przytłaczającą większość. UWAGA: pośród tych szkół są też takie, w których do części klas "próg" przekroczył 100 punktów, ale do innych klas można się było dostać z mniejszą liczbą punktów. To np. licea: XVI czy XLV.
Sprawdź, jakie szkoły trafiły do naszego zestawienia. Opisując je, podajemy dwie wartości:
- minimalną liczbę punktów, która pozwalała dostać się do "najmocniejszej" klasy,
- liczbę punktów, która pozwoliła się znaleźć w "najsłabszej" klasie danego liceum, do jakiej trafili również wyłącznie kandydaci mający powyżej 100 punktów.
.
Czeka prawie 9,5 tys. miejsc w klasach pierwszych
Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich już trwa, młodzi ludzie właśnie decydują, gdzie chcieliby kontynuować naukę i w jakiej klasie. W Krakowie postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2024/2025 prowadzone jest:
- w 39 liceach ogólnokształcących - gdzie na pierwszaków czeka 4 712 miejsc,
- w 22 technikach - w których są łącznie 3 582 miejsca,
- w 19 branżowych szkołach I stopnia - które w klasach pierwszych przygotowały 1 153 miejsca.
W sumie daje to 9 447 miejsc dla absolwentów podstawówek.
Rok temu w rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na młodych ludzi czekało blisko 11,5 tys. miejsc. Ale też w poprzednim roku szkolnym (2022/2023) krakowskie szkoły podstawowe ukończyło o 3,5 tysiąca uczniów więcej - bo 8982 osoby. Teraz uczniów klas ósmych w krakowskich szkołach podstawowych jest tylko nieco ponad 5,4 tysiąca.
Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy
