https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porady prawne. Odprawa pieniężna dla pracownika i jej wysokość za zwolnienie z pracy. Grupowe i indywidualne

Wojciech Stypułkowski
Protest pracowników po ogłoszeniu zwolnień grupowych
Protest pracowników po ogłoszeniu zwolnień grupowych WALDEMAR WYLEGALSKI/POLSKAPRESSE
Odprawa pieniężna dla pracownika za rozwiązanie umowy o pracę ma charakter świadczenia jednorazowego, wypłacanego przez pracodawcę, stanowiącego rekompensatę za utratę pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Przez przyczyny niedotyczące pracownika należy rozumieć wszelkie przyczyny lub okoliczności zwolnienia, które nie leżą po stronie pracownika, a tym samym są zależne lub spoczywają wyłącznie na pracodawcy. Najczęściej są to przyczyny ekonomiczne lub organizacyjne (np.: likwidacja stanowiska pracy lub zmniejszenie liczby etatów).

Ustawa o zwolnieniach zbiorowych

Pamiętać należy, że wszelkie kwestie dotyczące odprawy nie zostały jednak uregulowane w Kodeksie pracy, lecz w odrębnej ustawie z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej zwana: ustawą o zwolnieniach grupowych). Choć ustawa powyższa potocznie jest nazywana „ustawą o zwolnieniach grupowych”, to prawo do odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika przysługuje zarówno pracownikom zwalnianym w ramach procedury zwolnień grupowych (art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych), jak i indywidualnie (art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Zgodnie z art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych, pracownikowi, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  1. jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

  2. dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

  3. trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy wlicza się okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w ramach przejęcia zakładu pracy zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy lub gdy nowy pracodawca z mocy prawa jest następcą prawnym poprzedniego pracodawcy danego pracownika.

Zwolnienia grupowe - od jakiej liczby pracowników

O zwolnieniu grupowym (zgodnie z art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych) jest mowa, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

  • 1. 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników;

  • 2. 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników;

  • 3. 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Zgodnie z art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych, pracownik ma prawo do odprawy w wysokościach określonych powyżej (tj. zgodnie z art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych) również w przypadku, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz dodatkowo gdy przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona powyżej (tj. zgodnie z art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych). W takim przypadku zachodzi zwolnienie indywidualne, brak jest bowiem liczby zwolnionych wymaganej do stwierdzenia zwolnienia grupowego.

Radca prawny Wojciech Stypułkowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska