Obecnie urządzenia do bezobsługowych zakupów nikogo już nie dziwią. Maszyny stoją na dworcach, w centrach dużych miasta. Ale w Grzechyni jeszcze takiego nie było. Pierwszy taki punkt stworzył pan Szymon.
Nie jest to wielka technologia, czy mocno skomplikowane urządzenie. To zwykła przeszkolona lodówka podłączona do prądu, a wieczorami oświetlona. W środku są pudełka z jajkami i kasetka na pieniądze. Ponad lodówką jest wielki napis "Jajomat" i mniejszy - który instruuje jak kupić jajka. Za 10 sztuk swojskich jaj trzeba zapłacić 15 zł. Do tego jest informacja z numerami telefonów do właścicieli i kierunkowskaz do bazy jajczanej firmy - pomarańczowy domek obok. Punkt czynny jest 24 godziny na dobę. Stoi przy głównej drodze, tuż przy skręcie na posesję rolnika.
Pan Szymon w ten sposób jaja zaczął sprzedawać trzy miesiące temu - w zimie. Wtedy lodówki nie potrzebował, więc była zwykła budka. Teraz gdy temperatura zaczęła rosnąć, postanowił zainwestować.
Co ciekawe, klienci muszą obsłużyć się sami. Zabierają jajka, a do kasetki wkładają pieniądze. Nikt ich w tym nie kontroluje. Teoretycznie więc mogą po prostu zabrać jajka nie płacąc za nie.
- Do tej pory jednak nigdy nic takiego się nie zdarzyło. Postanowiłem, że zaufam w uczciwość ludzi i jak dotąd nie zawiodłem się - mówi Szymon Kaczmarczyk. - Do jajomatu wkładam codziennie świeże jaja. Tak ok. 40-50 sztuk. Sprzedają się wszystkie. Miejscowi ludzie nauczyli się już, że można u mnie kupić świeże jajka. Kupują także przejeżdżający tutaj turyści.
Pan Szymon jajomat zaopatruje z jaj, który znoszą jego kury. Jak mówi, że jeszcze możliwość powiększenia "produkcji". I nie wykluczone, że tak też się staje. Zainteresowanie jajomatem zaczęło robić się coraz większe.
Wielki hit na majówkę! Brama w Gorce zostanie otwarta już w ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
