Wielkanoc w Prawosławiu rozpoczyna się Wielką Nocą, czyli uroczystościami w sobotę w nocy. Wtedy to w cerkwiach odbywa się uroczysta msza - tzw. jutrznia paschalna. Wierni okrążają cerkiew od zachodu na wschód trzykrotnie. Zatrzymują się przed zamkniętymi drzwiami świątyni, które są symbolem wrót do piekieł. Dopiero kapłan puka w drzwi trzy razy, przez co wejście do świątyni staje się bezpieczne.
W tradycji prawosławnej jest także święcenie pokarmów. Do koszyczków wierni wkładają wędliny, jajka, pieczywo, czy babkę wielkanocną. Jaja są dekorowane - powstają pisanki. Do koszyków władane są świecie, które w trakcie nabożeństwa są zapalane. W koszyczkach brakuje za to baranków.
Drugi rok z rzędu uroczystości prawosławne zorganizowano w Zakopanem. Odbyły się one w sobotę rano w starym kościółki przy ul. Kościeliskiej. Poprowadził je duchowny z Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Na uroczystości i święceniu pokarmów zebrało się bardzo dużo ludzi. To Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną i schronienie znaleźli na Podhalu. Wielu z nich zadomowiło się już pod Tatrami i zamierza zostać tutaj na stałe.
Brama w Gorce będzie wielką turystyczną atrakcją. Nowe centr...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
