https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Atak biedronek "ninja". Azjatycki owad walczy z naszymi biedronkami i częściej kąsa ludzi

Łukasz Bobek
Gatunek ten pochodzi z Azji, skąd został sprowadzony do Ameryki Północnej i następnie do Europy, aby zwalczać szkodliwe dla upraw rolnych mszyce. Biedronka azjatycka uciekła jednak spod kontroli. Okazało się, że atakuje nie tylko mszyce
Gatunek ten pochodzi z Azji, skąd został sprowadzony do Ameryki Północnej i następnie do Europy, aby zwalczać szkodliwe dla upraw rolnych mszyce. Biedronka azjatycka uciekła jednak spod kontroli. Okazało się, że atakuje nie tylko mszyce Facebook: Tatrzański Park Narodowy
Zakopane zaatakowane przez biedronki azjatyckie. Te małe owady nie tylko zwalczają nasze rodzime biedronki, ale także częściej gryzą ludzi i wydzielają przy tym śmierdzącą hemolimfę. - Ugryzienia te i kontakt z hemolimfą mogą być groźne dla osób uczulonych na te substancje – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Wysyp biedronki azjatyckiej – nazywanej także arlekinem lub ninja – zaobserwowali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Biedronki te pojawiły się w rejonie Centrum Edukacji Przyrodniczej przy rondzie Kuźnickim.

- Pojawiły się tysiące osobników biedronki azjatyckiej. Nie jest to niestety dobra wiadomość dla naszych biedronek. Podobnie jak w przypadku innych gatunków inwazyjnych obcy przybysze stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie, konkurując z nimi o pokarm, a także zjadając ich jaja i larwy - informuje Marek Kot z TPN.

Gatunek ten pochodzi z Azji, skąd został sprowadzony do Ameryki Północnej i następnie do Europy, aby zwalczać szkodliwe dla upraw rolnych mszyce. Biedronka azjatycka uciekła jednak spod kontroli. Okazało się, że atakuje nie tylko mszyce.

- W przeciwieństwie do lubianej przez nas „Bożej krówki”, biedronka azjatycka częściej gryzie i brudzi cuchnącą hemolimfą. Ugryzienia te i kontakt z hemolimfą mogą być groźne dla osób uczulonych na te substancje – dodaje przyrodnik.

Dlaczego pojawiły się w tak dużej liczbie w tym miejscu? Według przyrodników owady szukają odpowiedniego schronienia do przetrwania zimy, by na wiosnę kontynuować rozmnażanie się i zdobywanie nowych terenów.

Biedronka azjatycka wygląda nieco inaczej niż nasza rodzima biedronka. - Biedronka azjatycka ma wiele kropek, dużo więcej niż nasza biedronka siedmiokropka. Jej główka ma inny, żółtawy kolor – dodaje Marek Kot.

Jak odróżnić rodzimą biedronkę siedmiokropkę od biedronki azjatyckiej
Jak odróżnić rodzimą biedronkę siedmiokropkę od biedronki azjatyckiej Tatrzański Park Narodowy

TPN podkreśla na koniec, że ekspozycja i sale w Centrum Edukacji Przyrodniczej są jednak całkowicie wolne od obecności biedronek azjatyckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Italiano
Ninja są wyszkoleni w sztukach walki wręcz. Poruszają się cicho nocą i za dnia jakby ich nie było. Jednym ciosem pokonują zawodnika. Nie ma skutecznego sposobu na nich.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska