Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

Tegoroczna edycja festiwalu ma wyjątkowy charakter, ponieważ odbędzie się po raz dwudziesty piąty. W ciągu minionego ćwierćwiecza Etno Kraków Rozstaje wyrosły na jedną z najważniejszych imprez z muzyką folkową w Polsce i w Europie. Potwierdza to program obecnej edycji, która odbędzie się pod hasłem „Muzyka regionów. Muzyka aglomeracji”.
- Jak co roku postaramy się odwzorować bogactwo sceny world music. Chcemy pokazać dwa rodzaje podejścia do muzyki korzeni. Na scenie „In Crudo” pojawią się artyści, którzy prezentują ją w tradycyjnej formie. To twórcy, przejmujący te korzenne brzmienia za sprawą przekazu pokoleniowego lub dokonujący ich rekonstrukcji i wcielenia we własny krwiobieg w stosunku jeden do jednego. Z kolei na scenie „Inspiracje” zaprezentujemy artystów z dużych miast, którzy grają jak najbardziej współczesną muzykę, ale słychać w niej tęsknotę za korzeniami i tradycją – tłumaczy nam Jan Słowiński, dyrektor festiwalu.
Festiwal poprzedzi wyjątkowy koncert 25 czerwca w ramach krakowskich Wianków. Usłyszymy pieśni litewskie i ukraińskie oraz polskie z Wielkopolski, Podkarpacia i Lubelskiego, które nawiązują do symboliki wody i ognia. Występy rozpoczną się o wschodzie słońca o czwartej rano na scenie plenerowej w Parku Jordana. Zaśpiewają: liderka formacji Babadag, zafascynowana tradycją litewskich pieśni tradycyjnych, Ola Bilińska z siostrami Lauksminą i Ramintą Kriščiūnaitė z Litwy oraz charyzmatyczna Joanna Słowińska, szukająca inspiracji w archaicznych polskich i słowiańskich pieśniach obrzędowych z grupą śpiewaczą Dola. Dawne pieśni o kobiecym losie wykona kurpiowski zespół żeński Śpiewu Przyczyna oraz siostry Klymenko i Gonczarenko z formacją Babsky Kozachok z Ukrainy.
- Nasze festiwalowe koncerty zazwyczaj kończą się o czwartej nad ranem. Tym razem odwracamy jednak sytuację. Chcemy tym koncertem w umowny sposób powitać lato. Będzie on w stu procentach akustyczny – czyli nie będzie żadnych mikrofonów i wzmacniaczy, tylko cztery zespoły śpiewacze. To rzadka okazja posłuchania ludowych pieśni w takiej naturalnej formie. Bardzo nam się podoba tego rodzaju prezentacja muzyki korzeni i na pewno będziemy kontynuować ten wątek w przyszłości – podkreśla Jan Słowiński.
Główne wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu Etno Kraków Rozstaje rozpoczną się 2 lipca. Tego dnia na dziedzińcu Radia Kraków o godz. 17 posłuchamy koncertu pod hasłem „Amber & Silk. Suka Meets Guzheng” - z udziałem Marii Pomianowskiej (zagra na suce biłgorajskiej i fideli płockiej) i Mingjie Yu (zagra na guzhengu oraz zheng xiaomengu). To występ dedykowany niezwykłym instrumentom strunowym, a zarazem spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych – polskiej i chińskiej.
Nowym festiwalowym miejscem stanie się w tym roku w ramach sceny „Inspiracje” przestrzeń klubu Hevre, gdzie w czwartek 6 lipca o godz. 20 wybrzmi projekt Pawła Klimczaka – „Naphta - Żałość”, stanowiący odkrywczy melanż polskiej muzyki wiejskiej z jamajskim dubem. Tego samego dnia o godz. 21 w piwnicach Alchemii nastąpi nowa odsłona krakowskiego duetu Chvost, prezentującego miks folku i klubowej elektroniki – tym razem z udziałem Wassima Ibrahima.
Koncertowy piątek 7 lipca otworzy w Hevre o 18 kurdyjski pieśniarz i instrumentalista Rusan Filiztek. Na dużej plenerowej scenie festiwalu na dziedzińcu Fortów Kleparz od 19.30 zabrzmi: Sokół Orchestra i bałkańskie rytmy, muzyka południowych Włoch w wykonaniu Claudio Cavallo Giagnottiego z formacją Mascarimiri oraz grupa FRA! – czyli taneczny afrobeat z Ghany. Z kolei na scenie plenerowej Kocie Uszy (też Forty Kleparz, od 22.30) „Noc pieśni” z udziałem m.in. Iryny Klymenko i grupy Babskij Kozaczok z Ukrainy, formacji warsztatowej Joanny Słowińskiej oraz zespołu Łada.
W sobotę 8 lipca o godz. 20 w Fortach Kleparz rozpocznie się „Noc tańca”, w ramach której wystąpi grupa Odpoczno, czyli laureaci festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja i Folkowego Fonogramu Roku za album „Dryf”, Garnitur Polski – orkiestra festiwalowa, prowadzona i przygotowana przez Marię Stępień oraz kapele muzyki tradycyjnej z Domu Tańca Kraków.
Festiwalowa niedziela 9 lipca rozpocznie się o godz. 17 koncertem Kukurba-Słowiński Project w ramach Letniej Sceny Radia Kraków na dziedzińcu rozgłośni. Finałowy wieczór to scena „Inspiracje” od godz. 19 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki: Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński Quartet i „Drzewo, dom i stół” – opowieść inspirowana słowiańską ludowością, tradycjami żydowskimi, romskimi i rusińskimi, Trebunie-Tutki i „Przez granice” – projekt ilustrujący bogactwo muzyki Podhala i mniejszości współtworzących muzyczną kulturę Karpat oraz Babadag/Sulinys – projekt Oli Bilińskiej, zrodzony z inspiracji wielogłosowymi pieśniami sutartines i fascynacji ludową muzyką pogranicza polsko-litewskiego.
W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty muzyczne i warsztaty rzemiosła tradycyjnego w Muzeum Etnograficznymi i w ŻyWej Pracowni oraz wernisaż wystawy prac Władysława Trebuni-Tutki i spotkanie dedykowanie pamięci tego wybitnego artysty przed niedzielnym koncertem finałowym w foyer Małopolskiego Ogrodu Sztuki.
- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!