https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do lat 90. z Mikro Orchestrą. Koncert na stare konsole do gier 24 października w krakowskiej AGH

Paweł Gzyl
Mikro Orchestra
Mikro Orchestra Katarzyna Kujda
To wydarzenie nie tylko dla osób, które z nostalgią wspominają lata 90. Mikro Orchestra łączy muzykę i sztukę wizualną, przenosząc nas do niedalekiej przeszłości. Ten niecodzienny koncert na stare konsole do gier odbędzie się w czwartek 24 października o godzinie 20 na Wydziale Informatyki AGH przy ul. Kawiory 21 w Krakowie. Wstęp wolny.

NIK o aferze wizowej. Rosjanie dostawali polskie wizy mimo ograniczeń

emisja bez ograniczeń wiekowych

To jedyna w swoim rodzaju okazja, by doświadczyć minimalistycznych form muzycznych tworzonych na archaicznych konsolach do gier w połączeniu z wizualnymi formami na żywo.

Muzyka elektroniczna lat 90. to prawdziwy przełom w historii współczesnych brzmień, który zrewolucjonizował sposób, w jaki tworzymy i odbieramy dźwięk. W tamtej dekadzie narodziły się takie gatunki jak techno, house, trance czy drum and bass, które zdominowały kluby muzyczne na całym świecie. Elektronika przestała być domeną niszowych artystów, a stała się globalnym fenomenem, napędzanym przez rozwój technologii i dostępność nowych narzędzi.

Muzyka lat 90. była nie tylko pełna energii i innowacji, ale również przystępna – dzięki prostym, ale mocnym syntezatorom i bitom, które do dziś inspirują współczesnych twórców. Właśnie te brzmienia staną się kluczowym elementem koncertu Mikro Orchestry, której muzycy w kreatywny sposób odświeżą dźwięki tamtej epoki przy użyciu retro konsol do gier, łącząc je z wizualnymi efektami.

Mikro Orchestra to zespół, który przez lata przeszedł transformację od eksperymentalnego projektu po występy w programach telewizyjnych i festiwalach na całym świecie. Jak jej członkowie sami mówią, nie są artystami, a operatorami kieszonkowych konsol, a ich występ to forma muzycznego jam session.

Grupa występowała m.in. w polskiej edycji show „Mam talent”. Muzycy byli też bohaterami audycji radiowych i telewizyjnych m.in. w BBC News, RAI, RTL2 oraz artykułów w najważniejszej prasie krajowej i międzynarodowej. Zespół reprezentował Polskę podczas obchodów Roku Polskiego w Austrii oraz Roku Polskiego we Francji. Na koncie ma też udział w amerykańskim filmie dokumentalnym „8 BIT - a documentary about art and video games”, a także udział w festiwalach, m.in. w prestiżowym Ars Electronica w Austrii.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Sensorium – zmysły, świadomość, strategie odbioru” realizowanego przez Fundację Nówka Sztuka.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska