Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót uczniów do szkół 1 września. A za miesiąc wielu znów wyląduje przed komputerami?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądało zakończenie minionego roku szkolnego w dobie koronawirusa. A jaki będzie nowy rok?
Tak wyglądało zakończenie minionego roku szkolnego w dobie koronawirusa. A jaki będzie nowy rok? Grzegorz Galasiński
W krakowskich szkołach trwa wielkie organizowanie się przed 1 września i burze mózgów. Od początku nowego roku szkolnego uczniowie mają wrócić do tradycyjnego modelu nauki, czyli do sal lekcyjnych. W murach szkoły powinni zastać wszystko, co zapewni im bezpieczeństwo, ochronę przed zakażeniem. Ale nikt nie ma wątpliwości, że to tylko kwestia czasu, kiedy trzeba będzie przejść na kształcenie zdalne lub hybrydowe - gdy np. jedni uczą się w szkole, drudzy w domu, a potem zmiana.

FLESZ - Szczepionka na COVID dostępna jeszcze w tym roku?

Znane są już wytyczne Ministerstwa Edukacji i głównego inspektora sanitarnego dla szkół. Generalne założenie jest takie, że dzieci i młodzież od września wracają do szkół. - Dzisiejsza sytuacja epidemiczna pozwala na to, aby przytłaczająca większość placówek edukacyjnych wróciła do stacjonarnego nauczania. Gdyby pojawiła się jakaś forma zagrożenia epidemicznego - wówczas kontakt z Inspekcją Sanitarną i podjęcie dalszych kroków w modelu mieszanym bądź zdalnym - instruował na konferencji prasowej Dariusz Piontkowski, szef resortu edukacji.

Po pierwsze - do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Kolejna główna wytyczna to przestrzeganie zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki. Uczniowie w klasach nie będą natomiast musieli zakładać maseczek.

Zalecone jest też częste mycie i dezynfekowanie łazienek i innych pomieszczeń wspólnie użytkowanych. Powinno się także np. ustalić dwudniową kwarantannę dla książek wypożyczanych z biblioteki.

Dyrektorzy mają w miarę możliwości tak zorganizować pracę, aby umożliwić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Sposoby to np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw. Najlepiej też, by dana klasa uczyła się w jednej sali. Na zajęciach wychowania fizycznego należy ograniczyć gry kontaktowe (w szkołach słyszymy: "Niewykonalne").

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) lub zdalne - po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu i za zgodą organu prowadzącego.

- Jeszcze usilnie pracujemy nad rozwiązaniami. Ale z całą pewnością np. nie ma możliwości, żebyśmy zwiększyli odległości między uczniami w salach lekcyjnych. Nie mamy też niestety pojedynczych ławek, uczniowie będą siedzieli po dwóch w ławce. Fizycznie innej możliwości nie ma. Klasy są 36-osobowe, a nie możemy zwiększyć kubatury pomieszczeń ani też uszczuplić klas o połowę stanu - mówi nam Paweł Kucharczyk, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie.

Szkoła ta liczy ponad 1,5 tys. uczniów. Dyrektor tłumaczy też, że uczniowie nie będą mogli mieć zajęć stale w jednej sali - zajęcia z przedmiotów zawodowych odbywają się w różnych pracowniach, ruchu między nimi nie da się wyeliminować. Co do ewentualnego nauczania w wariancie mieszanym, ZSŁ planuje, że przedmioty ogólnokształcące (jak np. biologia, chemia, geografia, języki) przeniesiono by na nauczanie zdalne, natomiast zajęcia z przedmiotów zawodowych, które są prowadzone w mniejszych grupach, byłyby utrzymane jako stacjonarne, ale grupy wymieniałyby się co tydzień.

Z kolei Ewa Wodnicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 na krakowskim Ruczaju, na potencjalne hybrydowe nauczanie ma następujący pomysł: klasy VII i VIII, naprzemiennie, uczą się w szkole co drugi miesiąc, a co drugi miesiąc z domu. Młodsze klasy - mają większą rotację: wymieniałyby się i uczyły w szkole co trzeci miesiąc. Nauczyciel zdalne nauczanie prowadziłby ze szkoły.

W każdej placówce do 1 września musi powstać izolatorium, gdzie dziecko trafia, gdy okazuje się, że ma gorączkę. Tam zaczeka na rodzica, który je zabierze. Krakowski magistrat zapowiedział też szkolenia dla dyrektorów szkół, organizowane przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej z udziałem m.in. pracowników sanepidu, lekarza epidemiologa, poświęcone dobrym praktykom reżimu sanitarnego. Odbędą się jeszcze w sierpniu.

- Trudno przewidzieć każdą sytuację i określić bardzo szczegółowe rozwiązania w przepisach, więc na pewno organizacja pracy szkół wymaga tym razem niezwykłej rozwagi. Ale zrobimy wszystko, żeby szkoły były starannie przygotowane, stworzyły maksymalnie bezpieczne warunki dla uczniów – zapewnia Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji. - Warto podkreślić, że jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci. Dlatego liczymy, że rodzice będą uczciwie informować szkoły o stanie zdrowia dziecka, a także kształtować u nich odpowiednie postawy. Chodzi nie tylko o upominanie, by pilnowały mycia rąk. Ważne, żeby rodzice sami dawali przykład, choćby zakładając maseczki w sklepie, co nie jest powszechne.

Wiceprezydent Krakowa wylicza jednocześnie, że krakowskie szkoły i przedszkola samorządowe to prawie 100 tys. uczniów i przedszkolaków, prawie 13 tys. nauczycieli i ok. 4 tys. pracowników niepedagogicznych. Nie ma się co czarować: koronawirus w końcu zamknie wiele placówek edukacyjnych albo zmusi do wprowadzenia modelu kształcenia hybrydowego: jedni w szkole, drudzy w domu. - Szkoła to wiele osób i duża częstotliwość kontaktów. Właściwie to nie wiemy, czy nawet do końca września uda się utrzymać tradycyjny model, czyli naukę stacjonarną – słyszymy od Anny Korfel-Jasińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska