Spotkanie - na które dla wszystkich wstęp jest wolny - odbędzie się w najbliższą niedzielę (22 kwietnia) o godz. 15 w Mariackim Centrum Wypoczynkowo-Rekreacyjnym przy ul. Pod Strzechą 16c.
- Bronowice są naszą "małą ojczyzną". Jako członkowie Towarzystwa Przyjaciół Bronowic spotykamy się z ciekawością, zainteresowaniem nowych mieszkańców dotyczącym historii Bronowic Małych, ich tradycji i kultury. Spotkanie niedzielne jest wyjściem do mieszkańców, otwarciem się na ich chęć poznania swojego nowego miejsca zamieszkania - mówi prezes TPB Barbara Miszczyk.
W programie znalazł się m.in. wykład pt. "Lucjan Rydel - czy tylko Pan Młody z Wesela?". 8 kwietnia minęła okrągła, 100. rocznica śmierci Lucjana Rydla.
Kraków pilnie potrzebuje skansenu! To ostatni moment na rato...
- W naszej prezentacji pragniemy pokazać prawdziwego Lucjana Rydla, który był pierwowzorem postaci Pana Młodego w "Weselu" Wyspiańskiego. Wraz z wybuchem popularności dramatu przedstawiony karykaturalnie przez Wyspiańskiego Rydel wszedł do ogólnopolskiej tradycji jako osoba komiczna. Na ile jest to obraz prawdziwy, a na ile zmyślony - na to pytanie postaramy się odpowiedzieć - zapowiada Waldemar Antosiewicz z TPB.
Zaplanowana jest też prezentacja Bronowickiego Archiwum Społecznego, które gromadzi, digitalizuje i udostępnia w internecie stare zdjęcia oraz dokumenty dotyczące Bronowic Małych - dawnej podkrakowskiej wsi, a dziś części Krakowa. W jego zasobach są również relacje świadków historii - najstarszych tutejszych mieszkańców. W niedzielę BAS zaprezentuje ciekawe archiwalne fotografie ze swoich zbiorów.
Podczas spotkania będzie również okazja poznać działania Towarzystwa Przyjaciół Bronowic, a nawet dołączyć do grona fascynatów, którzy są jego członkami.
Zapowiadane są takie atrakcje, jak gry i zabawy dla dzieci oraz degustacja tradycyjnych przysmaków bronowickich. Organizatorzy będą częstować m.in. kołaczem, chlebem ze smalcem, a także z masłem i miodem.
A jak wyglądały Bronowice w przeszłości? Zobacz wyjątkowe dawne fotografie ze zbiorów Bronowickiego Archiwum Społecznego.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto