FLESZ - Morsowanie dla każdego?

Kolejna aukcja tematyczna Polskiego Domu Aukcyjnego tym razem poświęcona jest dziełom czołowych przedstawicieli m.in. europejskiej sztuki współczesnej wykonanym w technikach graficznych. W katalogu "Mistrzów Modernizmu" wśród wielu znalazły się "Pasterz", "Uczta Bachusa" czy "Kolacja" Pabla Picassa, "Kolos z Rodos", "Król Salomon", "Psychodeliczny grzyb" i "Metamorfoza Don Kichota" Salvadora Dalego, a także Henriego Matisse'a "Portret" i "Dama w kapeluszu" czy "Biblijni prorocy Joel i Amos" Marca Chagalla, "Ptak i jego gniazdo" Georges'a Braque'a oraz "Marilyn Monroe" Andy'ego Warhola.
To pierwsza na naszym rynku aukcja, na której pojawiają się prace wyłącznie czołowych artystów europejskich - zwraca uwagę Wojciech Śladowski prowadzący Polski Dom Aukcyjny. - Oczywiście pojawiały się już aukcje grafik – grafiki polskiej, współczesnej czy dawnej, jednak nie było dotąd aukcji tak specjalistycznej, ograniczającej się do nazwisk światowej sławy. Zebrane na niej prace pochodzą od trzech kolekcjonerów, w tym jednego z Polski - dodaje.
Co ciekawe, ceny wywoławcze za grafiki Pabla Picassa zaczynają się już od 1,5 tys. zł. Podobnie jest z pozostałymi pracami. Licytacja wspomnianej "Metamorfozy Don Kichota" Salvadora Dalego rozpocznie się od 6 tysięcy (przy czym właściciel sprzeda ją za minimum 9 tys. zł), a pracy "Biblijni prorocy Joel i Amos" Chagalla od 2,8 tys. zł, natomiast kwotą minimalną będą 4 tysiące.
- Cena w znacznej mierze zależy od techniki, w jakiej praca została wykonana - tłumaczy Wojciech Śladowski. - Jeżeli mówimy o grafikach w technice serigrafii, czyli sitodruku, musimy pamiętać, że są to prace, które powstawały w większych nakładach i na płytach, które się nie niszczą. Oznacza to, że kolejne odbitki mogły być zamawiane za zgodą artystów, a także spadkobierców czy fundacji zarządzających ich prawami autorskimi - na przykład przy okazji wydawania albumów poświęconych twórcom - już po ich śmierci. To prace niepodpisane i nienumerowane, chociaż jednak w pewien sposób limitowane. Nieco więcej kosztują - od 5 do 7 tysięcy – prace wykonane metodą litograficzną, którą, upraszczając, można nazwać techniką bardziej autorska. Płytę zazwyczaj robił artysta, na nią były nakładane tusze drukarskie, a następnie grafika była odciskana na specjalnym papierze. Płyty te się jednak niszczą, co znacznie ogranicza nakłady kopii. Jednak najważniejsze i najdroższe grafiki to te, które zostały podpisane przez artystów. Bo chociaż litografia umożliwia umieszczenie podpisu na płycie i powielanie go na kolejnych odbitkach, to jednak własnoręczny podpis ołówkiem zwiększa wartość dzieła. To jednocześnie prace, których na rynku sztuki jest najmniej.
Licytacja rozpocznie się w czwartek, 25 listopada 2021 roku, o godz. 18. Można w niej wziąć udział za pośrednictwem internetowej platformy aukcyjnej Onebid, pozostawiając zlecenie licytacji lub telefonicznie.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej