Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace Picassa, Dalego i Chagalla jeszcze dziś pójdą pod młotek na licytacji domu aukcyjnego z Krakowa

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Pablo Picasso, "Akt kobiety leżącej"
Pablo Picasso, "Akt kobiety leżącej" Fot. Polski Dom Aukcyjny
Działający w Krakowie Polski Dom Aukcyjny organizuje aukcję grafik najwybitniejszych twórców europejskiej sztuki XX wieku. Jeszcze dziś pod młotek pójdą prace takich artystów, jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Henri Matisse, Andy Warhol, Georges Braque czy Marc Chagall.

FLESZ - Morsowanie dla każdego?

od 16 lat

Kolejna aukcja tematyczna Polskiego Domu Aukcyjnego tym razem poświęcona jest dziełom czołowych przedstawicieli m.in. europejskiej sztuki współczesnej wykonanym w technikach graficznych. W katalogu "Mistrzów Modernizmu" wśród wielu znalazły się "Pasterz", "Uczta Bachusa" czy "Kolacja" Pabla Picassa, "Kolos z Rodos", "Król Salomon", "Psychodeliczny grzyb" i "Metamorfoza Don Kichota" Salvadora Dalego, a także Henriego Matisse'a "Portret" i "Dama w kapeluszu" czy "Biblijni prorocy Joel i Amos" Marca Chagalla, "Ptak i jego gniazdo" Georges'a Braque'a oraz "Marilyn Monroe" Andy'ego Warhola.

To pierwsza na naszym rynku aukcja, na której pojawiają się prace wyłącznie czołowych artystów europejskich - zwraca uwagę Wojciech Śladowski prowadzący Polski Dom Aukcyjny. - Oczywiście pojawiały się już aukcje grafik – grafiki polskiej, współczesnej czy dawnej, jednak nie było dotąd aukcji tak specjalistycznej, ograniczającej się do nazwisk światowej sławy. Zebrane na niej prace pochodzą od trzech kolekcjonerów, w tym jednego z Polski - dodaje.

Co ciekawe, ceny wywoławcze za grafiki Pabla Picassa zaczynają się już od 1,5 tys. zł. Podobnie jest z pozostałymi pracami. Licytacja wspomnianej "Metamorfozy Don Kichota" Salvadora Dalego rozpocznie się od 6 tysięcy (przy czym właściciel sprzeda ją za minimum 9 tys. zł), a pracy "Biblijni prorocy Joel i Amos" Chagalla od 2,8 tys. zł, natomiast kwotą minimalną będą 4 tysiące.

- Cena w znacznej mierze zależy od techniki, w jakiej praca została wykonana - tłumaczy Wojciech Śladowski. - Jeżeli mówimy o grafikach w technice serigrafii, czyli sitodruku, musimy pamiętać, że są to prace, które powstawały w większych nakładach i na płytach, które się nie niszczą. Oznacza to, że kolejne odbitki mogły być zamawiane za zgodą artystów, a także spadkobierców czy fundacji zarządzających ich prawami autorskimi - na przykład przy okazji wydawania albumów poświęconych twórcom - już po ich śmierci. To prace niepodpisane i nienumerowane, chociaż jednak w pewien sposób limitowane. Nieco więcej kosztują - od 5 do 7 tysięcy – prace wykonane metodą litograficzną, którą, upraszczając, można nazwać techniką bardziej autorska. Płytę zazwyczaj robił artysta, na nią były nakładane tusze drukarskie, a następnie grafika była odciskana na specjalnym papierze. Płyty te się jednak niszczą, co znacznie ogranicza nakłady kopii. Jednak najważniejsze i najdroższe grafiki to te, które zostały podpisane przez artystów. Bo chociaż litografia umożliwia umieszczenie podpisu na płycie i powielanie go na kolejnych odbitkach, to jednak własnoręczny podpis ołówkiem zwiększa wartość dzieła. To jednocześnie prace, których na rynku sztuki jest najmniej.

Licytacja rozpocznie się w czwartek, 25 listopada 2021 roku, o godz. 18. Można w niej wziąć udział za pośrednictwem internetowej platformy aukcyjnej Onebid, pozostawiając zlecenie licytacji lub telefonicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska