Skąd wzięły się obrazy tego miasta jako idylli i co w istocie za nimi stoi? Jakie historyczne problemy i spory tożsamościowe kryje za sobą literacki mit? Jakie podobieństwa, a jakie różnice zaobserwować można w polskiej, ukraińskiej, żydowskiej czy rosyjskiej opowieści o Lwowie?
Próbę odpowiedzi na te pytania podejmą podczas czwartkowego spotkania w Międzynarodowym Centrum Kultury Katarzyna Kotyńska - tłumaczka literatury ukraińskiej, profesorka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk i Jagoda Wierzejska - krytyczka i historyczka literatury. Wykład rozpocznie się o godz. 18, wstęp wolny.
Wydarzenie wpisuje się w cykl spotkań odbywających się pod hasłem „Modernistyczne Czwartki”. W ramach cotygodniowych wykładów eksperci z zakresu historii architektury przedstawiają mniej znane ośrodki myśli modernistycznej. Kolejne spotkania poświęcone będą Helenie Syrkusowej (8 marca) - wybitnej architektce, projektantce warszawskich osiedli na Kole i Pradze, współtwórczyni grupy Praesens oraz architekturze modernistycznej w Bydgoszczy (15 marca).
Wykłady są częścią wydarzeń towarzyszących wystawie „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”. Ekspozycja, którą można oglądać w MCK do 8 kwietnia, ukazuje losowo wybrany dzień z dziejów przedwojennego miasta. W ramach wystawy zaprezentowano modele ważniejszych gmachów modernistycznych Lwowa oraz oryginalne projekty architektoniczne z polskich kolekcji. Całość uzupełniają obrazy i grafiki charakterystyczne dla lwowskiego środowiska artystycznego tamtych lat, a także fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty.