Prezydent Majchrowski: O igrzyskach mimo referendum...

  Prezydent Majchrowski: O igrzyskach mimo referendum zadecydują politycy

  Piotr Rąpalski

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Prezydent Majchrowski: O igrzyskach mimo referendum zadecydują politycy

  ©Wojciech Matusik

  Jeśli referendum w sprawie igrzysk będzie na "nie" nie oznacza to, że Kraków wycofa się z ubiegania o zimowe igrzyska w roku 2022. Prezydent Jacek Majchrowski wcześniej jednak zapowiadał, że tak się stanie. Dosłownie przed chwilą, w namiocie Komitetu Kraków 2022 na Rynku Głównym, stwierdził już co innego.
  Prezydent Majchrowski: O igrzyskach mimo referendum zadecydują politycy

  ©Wojciech Matusik

  Czytaj także:


  Wcześniej prezydent twierdził, że mieszkańcy Krakowa będą mieli decydujący głos.
  Jeśli powiedzą nie, miasto się wycofa z wyścigu o igrzyska. Jasno wynika to nawet z jego oficjalnego listu, który opublikował na miejskim portalu 24 marca br. kiedy wszystkich zaskoczył pomysłem przeprowadzenia referendum:

  „...Deklaruję, że wiążący wynik referendum będzie stanowił wyznacznik dla władz miasta czy wykonywać kolejne kroki na drodze naszej aplikacji. Jeśli jednak referendum nie okaże się ważne ze względu na ilość osób biorących w nim udział - w ręce rządu RP złożę decyzje o dalszych losach Krakowa jako potencjalnego gospodarza ZIO w 2022 roku...”

  Teraz prezydent twierdzi, że jeśli mieszkańcy powiedzą „nie” i tak odda sprawę w ręce rządu. Tak, czy siak, mimo demokratycznego głosowania zdecydują za nas politycy. - Nie robimy tej imprezy sami. To przedsięwzięcie ogólnonarodowe. Nie zmieniłem zdania. Nie mówiłem tak, mam dobrą pamięć - powiedział prezydent Jacek Majchrowski. Co innego twierdzą dziennikarze, którzy pytali go o to wcześniej wiele razy.

  Dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, referendum lokalne ma charakter rozstrzygający, a nie konsultacyjny. – Skutek referendum to konieczność, ponieważ decyzję za Prezydenta w tym wypadku podejmują obywatele – wyjaśnia Mirosław Chrapusta. – Natomiast nie ma ściśle określonego terminu wykonania tej decyzji, więc ciężko powiedzieć w jaki sposób Prezydent wcieli ją w życie – dodaje.

  Co więcej jeśli referendum będzie nieważne, czyli nie weźmie w nim udziału 30 proc. uprawnionych do głosowania to... - To tak jakby referendum nie było. Staramy się o igrzyska dalej - powiedział prezydent. A to wtedy, jak mówił wcześniej Prezydent, miał przekazać decyzje na ręce rządu.

  W sprawie referendum wypowiedział się też Donald Tusk. Premier ocenił, że organizacja głosowania już po złożeniu aplikacji Krakowa do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zaznaczył też, że igrzyska w Krakowie nie odbędą się, jeżeli poparcie dla nich nie będzie jednoznaczne. - Absolutnie się z tym nie zgadzam. Robimy referendum kiedy mamy wszystkie dane z raportu, który przygotowała dla nas szwajcarska firma – mówi prezydent.
  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo