Prezydent zawiadamia prokuraturę ws. spółki Miejska Infrastruktura

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zawiadomienie to wynik kontroli, którą zlecił prezydent Krakowa w związku z informacjami o przywłaszczeniu przez pracownika spółki pieniędzy pochodzących z opłat za parkowanie. Po kontroli przeprowadzonej przez Wydział Kontroli Wewnętrznej UMK zdecydowano o skierowaniu zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa z art. 77 pkt 1 ustawy o rachunkowości, polegającego na nierzetelnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez spółkę.

W spółce powołano komisję wewnętrzną do przeprowadzenia kontroli niedoborów wpłat z parkometrów, która miała za zadanie określenie przyczyn i rozmiarów uszczuplenia środków finansowych. Komisja ta wyliczyła – na podstawie dostępnych danych – niedobory na kwotę 122 709,59 zł i ustaliła przyczyny, które w jej ocenie miały wpływ na ich powstanie.

W związku z faktem, że środki finansowe z tytułu opłat za parkowanie stanowią dochód Gminy Miejskiej Kraków, prezydent Krakowa zlecił Wydziałowi Kontroli Wewnętrznej UMK przeprowadzenie kontroli w zakresie uszczuplenia dochodów Gminy Miejskiej Kraków z tytułu opłaty za parkowanie w latach 2014-2018.

W wyniku kontroli stwierdzono, że przyjęta przez zarząd spółki organizacja wewnętrzna oraz obieg informacji i dokumentów, nie zapewniały właściwie działających mechanizmów kontroli wewnętrznej, w tym kontroli wpływów z parkometrów. Kontrola ustaliła, że występowały także błędy techniczne parkometrów i systemów je obsługujących, które uniemożliwiały określenie kwot niedoborów lub nadwyżek.

Do zaistniałej sytuacji przyczyniły się również przypadki niestaranności w sporządzaniu i przekazywaniu dokumentacji przez Pocztę Polską SA, która odpowiadała za konwój i przeliczenie środków pieniężnych pochodzących z parkometrów.

O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli Poczty Polskiej. Tłumaczą, że usługę na rzecz Miejskiej Infrastruktury Poczta świadczy od 2015 roku.

- Pierwszy sygnał o przypadkach nieprawidłowości w sporządzaniu i przekazywaniu dokumentacji rozliczeniowej z MI otrzymaliśmy we wrześniu 2018 roku. Na zgłoszone uwagi reagowaliśmy na bieżąco. Również różnice kasowe stwierdzone w kasetach z parkometrów nie budziły wątpliwości i nie były kwestionowane przez MI - tłumaczy Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Dodaje, że odbiór kaset z bilonem z parkometrów każdorazowo realizowany jest w obecności pracownika MI. Natomiast bilon jest przeliczany w specjalnych pomieszczeniach pod stałym nadzorem monitoringu.

- Wskazane w komunikacie nieprawidłowości w naszej ocenie w żaden sposób nie przyczyniły się do niedoborów, wykazanych w trakcie kontroli, która miała miejsce w MI. Wnioski z kontroli są nam znane tylko w zakresie, jaki zostały upublicznione. Zamierzamy rozmawiać z klientem na temat dalszej realizacji usługi tak, aby jej wykonanie nie budziło zastrzeżeń - tłumaczy Siwek.

- Usługi odbioru i przeliczania bilonu z parkomatów świadczymy też dla innych klientów w różnych miastach. W sytuacji wystąpienia różnic bądź innych nieprawidłowości ujawnionych przez klienta, rozbieżności wyjaśniamy na bieżąco - kwituje rzecznik.

W oparciu o ustalenia kontroli zostało skierowane zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa z art. 77 pkt 1 ustawy o rachunkowości polegającego na nierzetelnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez spółkę.

Ponadto, jeszcze przed rozpoczęciem kontroli przez Wydział Kontroli Wewnętrznej UMK, zarząd Miejskiej Infrastruktury wdrożył działania naprawcze mające na celu zabezpieczenie środków finansowych zgromadzonych w parkometrach. Zostały wprowadzone procedury dotyczące obsługi parkometrów, zbierania i ochrony środków pieniężnych, tj. procedura wyjęcia kaset, zarządzania kluczami i kartami oraz serwisowania parkometrów.

WIDEO: Krótki wywiad

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
WstydKrakówZabytkoweMiasto
Boże ile przez te lata co Majchrowski rządzi było przekrętów i zzlodziejstw a ten człowiek dalej niszczy Kraków.
d
dyg
Słuszne uwagi

Po jaką cholerę powołano tą spółkę ?

Przypominam sobie krytyczne uwagi internautów ostrzegające przed prawnymi oraz innymi skutkami decyzji radnych o utworzeniu miejskiej spółki.

Internauci pisali ,że spółka nie może pobierać opłat i za nie budować parkingów bo jest to prawnie niemożliwe a radni ,że ZIKiT sobie ne radzi z obsługą strefy i spółka zrobi to lepiej .

Teraz widać kto miał rację ale nieodpowiedzialni radni nie dość ,że nie ponieśli żadnych konsekwencji to jeszcze ponownie zostali wybrani na kolejną kadencję .

Gdyby dziennikarze wówczas przyłożyli się do tematu i na poważnie potraktowali opinie czytelników może by nie doszło do tego skandalu .
G
Gość
2019-07-22T13:49:17 02:00, x:

To, że ktoś zajumał kasę z parkomatu to jedno.

To, że spółka MI sobie była i nie wybudowała za wiele PR i nie wybudowała żadnego parkingu dla mieszkańców 3 centrum to drugie.

Wpierwszym przypadku zapewne chodzi o kilka tyś PLN. W drugim o niezagospodarowanie 53(?) mln PLN. Czyli gdzie poszły te pieniądze?

Oczekiwał bym od Wojewody poważnego zarządu komisarycznego i nadzoru nad tym jakie uchwały podejmują radni miasta. Bo zakładane są spółki spółeczki a nic z tego nie wynika. Łupią nas, miasto zadłużone i źle zarządzone a mamią nas działaniami prokuratury, która ma szukać ciecia co zabrał worek żetonów z parkomatu. Mikro problem!

a brakuje marne 40 mln na komunikację miejską

f
f fe
Czy ktoś może wyjaśnić po jakie g...... lub dla jakiego hu.........powołano miejską spółkę parkingową ?

Przecież w świetle obowiązujących przepisów ustawy do obsługi sterefy płatnego parkowania czyli do pobierania opłat wyznaczony jest zarząd dróg lub gdy nie powołano zarządu dróg zarządca dróg i obie te instytucje są organami administracji publicznej .

To po co radni powołali spółkę ,która de facto jest kolejnym kosztownym pośrednikiem inkasującym opłaty w parkomatach .

Skoro ZIKiT się tym zajmował przez kilka lat to po co było tworzyć spółkę z całą nową kadrą kierowniczą i administracją ,skoro w ZIKiT wszystkie te struktury zarządzające były i nie zostały zlikwidowane ?

W mojej ocenie prokuratura z urzędu powinna się wziąć za radnych lobbujących za utworzeniem spółki i nie dających się przekonać nawet przeszkodami prawnymi stojącymi na drodze do celu powołania spółki ,albowiem spółka od samego początku nie mogła pobierać opłat za parkowanie w strefi i przeznaczać ich na budowę parkingów ,jak argumentowali radni , bo jak już wyżej wspomniano , do tego na mocy ustawy upoważniony był zarząd dróg.

Może wreszcie radni poniosą odpowiedzialność karną za podejmowane decyzje skutkujące marnotrawieniem dziesiątek milionów złotych i złodziejstwem
G
Gość
Uuuu, przywłaszczył bez wiedzy profesura. Jakby się podzielił, to może by nic się nie stało. Ale co on sobie myślał?
t
tu;i
To jest prawdziwy skandal 1000 lecia

Teraz radni ,którzy tak zachwalali wprowadzenie parkomatów i utworzenie spółki powinni ponieść konsekwencje swojej nieodpowiedzialności .Nigdy nie powinni zostać radnymi .

Uważam ,że skoro były możliwości ingerencji w systemy parkomatów to stanowi naruszenie przepisów skarbowych ,bo przypuszczam ,że są to po protu kasy fiskalne do kontroli i legalizacji powołany jest urząd skarbowy .

Jeżeli te urządzenia działały wadliwie lub ich oprogramowanie pozwalało na wyprowadzenie na lewo pieniędzy to odpowiedzialność powinien ponieść dostawca parkomatów i zwrócić wszystkie pieniądze i zabrać graty i system umożliwiający złodziejom dostęp do pieniędzy kierowców .

Teraz widać do czego była potrzebna spółka .

Może radni ,którzy tak gorąco popierali wpierw montaż parkomatów ,później rozszerzenie strefy płatnej a jeden na sesji dokonał tak porywającej prezentacji zalet montażu parkomatów ,że i ich producent by się nie powstydził (ciekawe skąd miał tak rozległą wiedzę skoro w folderach producentów parkomatów są tylko bardzo ogledne informacje ) wyjdą na środek sali obrad i powiedzą jaką ponoszą odpowiedzialność a to ,że za miliony podatników amatorzy z miejskiej spółki kupili urządzenia dająca możliwość kradzieży .

Ten prezes spółki zajmował się kolorowymi ekranikami a nie wiedział ,że z ok.3000 sprzecznie z prawem wyznaczonych spółka pobiera opłaty a z parkometrów idzie bilon do kieszeni pracowników spółki !!!!!
x
x
To, że ktoś zajumał kasę z parkomatu to jedno.

To, że spółka MI sobie była i nie wybudowała za wiele PR i nie wybudowała żadnego parkingu dla mieszkańców 3 centrum to drugie.

Wpierwszym przypadku zapewne chodzi o kilka tyś PLN. W drugim o niezagospodarowanie 53(?) mln PLN. Czyli gdzie poszły te pieniądze?

Oczekiwał bym od Wojewody poważnego zarządu komisarycznego i nadzoru nad tym jakie uchwały podejmują radni miasta. Bo zakładane są spółki spółeczki a nic z tego nie wynika. Łupią nas, miasto zadłużone i źle zarządzone a mamią nas działaniami prokuratury, która ma szukać ciecia co zabrał worek żetonów z parkomatu. Mikro problem!
d
ddd
Jak ucichnie to umorzą.
x
xx
Zawiadomiono prokuraturę , czyli temat zamknięty. Ha ha ha.

Dlaczego mnie to nie dziwi...
Dodaj ogłoszenie