FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Projekt rzeźby św. Krzysztofa był dla artystów prawdziwym wyzwaniem. Nikt nie wiedział przecież, jak wyglądały posągi św. Krzysztofa zdobiące wcześniej budynek. Ani umieszczona na nim w 1380 roku, ani rzeźba ustawiona na przełomie XVII i XVIII w., a zrzucona 30 kwietnia 1791 roku przez ówczesnego właściciela pałacu Jacka Kluszewskiego, Starostę Brzegowskiego.
- A my dodatkowo bardzo związaliśmy im ręce wytycznymi. Nie mogła to być typowa rzeźba współczesna - ideowa, symboliczna. Zależało nam na bezpośrednim nawiązaniu do ikonografii przedstawiającej św. Krzysztofa. Chcieliśmy realistycznego posągu – opowiada dr Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Krakowa. I dodaje, że o wyborze zwycięskiej rzeźby zadecydowały: mocna, sumaryczna forma, zdecydowany charakter i dynamiczna, ostra „kreska”.
Na konkurs wpłynęło 9 zgłoszeń. W pierwszym etapie uczestnicy składali prace graficzne przedstawiające propozycje rzeźby, artyści zaproszeni do drugiego musieli zaprezentować modele gipsowe w skali 1:3. Nagroda dla zwycięzcy to 4000 zł oraz zawarcie umowy na wykonanie i montaż rzeźby (w regulaminie zastrzeżono, że nie może on kosztować więcej niż 50 000 zł). Wyróżnienia - po 2000 zł brutto – otrzymali dwaj pozostali artyści zakwalifikowani do etapu II konkursu.
W jury oceniającym prace konkursowe znaleźli się m.in.: dr hab. Monika Bogdanowska (Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków), dr Agnieszka Łakoma (Plastyk Miasta), prof. Czesław Dźwigaj, dr hab. Marek Walczak (profesor UJ) i prof. Wincenty Kućma (artysta rzeźbiarz).
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
