https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa stadionu Wisły trwa, ale to nie koniec. Zmieni się też jego otoczenie. Tak to ma wyglądać WIZUALIZACJE

Piotr Tymczak
Powstał projekt zagospodarowania stadionu Wisły. Zaplanowano przy nim m.in. parkingi. Zobacz wizualizacje na kolejnych slajdach >>>
Powstał projekt zagospodarowania stadionu Wisły. Zaplanowano przy nim m.in. parkingi. Zobacz wizualizacje na kolejnych slajdach >>> ZIS Kraków
Trwa już przebudowa stadionu Wisły w ramach przygotowań do III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Wygląd zmienią elewacje trybun. Na tym jednak nie koniec. Opracowany został projekt zagospodarowania otoczenia piłkarskiej areny, który ma być realizowany już po IE. Ma tam powstać boisko treningowe, parkingi i skwer z wiślackim muzeum. Od strony Parku Jordana mogą funkcjonować kawiarnie czy restauracje.

Wielkie zmiany na stadionie Wisły Kraków

- Wykonano dokumentację projektową dla zagospodarowania otoczenia stadionu. Realizacja inwestycji została odsunięta w czasie ze względu na organizację Igrzysk Europejskich 2023. Na tę chwilę nie jest możliwy do oszacowania całkowity koszt prac wokół stadionu. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie będzie zabiegał o zapewnienie środków na realizacje inwestycji w najbliższych latach - informuje Michał Sobolewski z ZIS.

Parkingi, muzeum i Aleja Gwiazd

Koncepcja zagospodarowania otoczenia Stadionu Miejskiego im. H. Reymana (mecze na nim rozgrywają piłkarze Wisły) zakłada, że od strony ul. Reymonta powstałyby dwa budynki o lekkiej konstrukcji. Pierwszy z przeznaczeniem na parking o pojemności 400 miejsc. Drugi ma pełnić m. in. funkcję muzeum Wisły Kraków, ze 100 miejscami parkingowymi. Wokół budynków nie zabraknie terenów zielonych. Koncepcja przewiduje ponadto wygospodarowanie przestrzeni na pomnik legendy Wisły Kraków Henryka Reymana oraz Aleję Gwiazd, co było jednym z głównych postulatów zgłoszonych przez Stowarzyszenie Socios Wisła Kraków.

Po stronie południowej (od al. 3 Maja) zaplanowano boisko wielofunkcyjne z zapleczem socjalnym oraz szatniami. Te zostaną umieszczone w budynku, który stanowił będzie jednocześnie parking dla 500 samochodów oraz autokarów. Wszystkie parkingi poza dniami meczowymi, kiedy będą służyć kibicom "Białej Gwiazdy", mają być dostępne dla mieszkańców Krakowa oraz turystów.

Kolejnym istotnym elementem opracowania jest otwarcie stadionu na przylegający do obiektu Park Jordana, co pozwoliłoby nie tylko na stworzenie dodatkowych dróg ewakuacji, ale także dało możliwość połączenia nowopowstałego terenu rekreacyjnego z istniejącym już miejscem spotkań mieszkańców. Pod trybuną od strony parku Jordana mogłyby powstać kawiarnie czy restauracje z zewnętrznymi ogródkami.

Zmieniają elewacje stadionu na igrzyska

Obecnie firma Eiffage Polska Budownictwo z Warszawy (za 98,8 mln zł, głównie w ramach dotacji rządowej) modernizuje stadion na potrzeby III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, które zaplanowano w dniach 21 czerwca - 2 lipca tego roku.

Przewidywany zakres prac obejmuje modernizację elewacji wszystkich trybun stadionu oraz instalacji HVAC związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem, a także elektrycznych i teletechnicznych.

W ramach robót dotyczących elewacji trybun planowana jest wymiana okien, drzwi i poprawa ogólnej estetyki, tak by obiekt od zewnątrz prezentował się bardziej efektownie. Zmiany mają też spowodować, że stadion będzie energooszczędny.

Na stadionie Wisły mają się odbyć ceremonie otwarcia i zakończenia III Igrzysk Europejskich oraz mecze w rugby siedmioosobowym. Sportowa impreza ma się odbyć na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. Stadion po remoncie powinien zostać oddany do 31 maja tego roku.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
ciag dalszy betonowania i niszczenia zieleni wokół terenów sportowych
A
Agnieszka Agnieszka
Czy ten stadion musi byc taki br[orbaźliwe]?Czy tez my nie mamy sensownych architektow.Przeciez tam nic sie nie zmienia...I te metalowe kawałki sterczące-obrzydliwosc.Kraków zawsze miał jakiś wygląd a teraz przez jakiegoś obcego z Sosnowca to robi się coraz brzydszy.
E
Ehb
Elewacja, to jak wyklepac gruchota albo przypudrowac starej rurze nos ...NIC nie zmienia ale można sie czasem nabrać. W sezonie jest ze 20 dni meczowych a rok to jednak trochę więcej. Tam zadaszenie mogłoby zrobić różnicę, bo to doskonała lokalizacja .
G
Gość
Ta cała „Biała Gwiazda” to prawdziwe nieszczęście dla miasta. Nie dość, że poziom żaden — to jeszcze niezwykle kosztowna jest dla WSZYSTKICH mieszkańców (bo przecież nie tylko dla swoich kibiców).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska