https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeciszów. Referendum nieważne. Wójt i rada gminy bez zmian

Bogusław Kwiecień
Referendum w Przeciszowie jest nieważne. Przeciwnicy budowy kopalni nie przekonali mieszkańców do swoich argumentów.

Autor: Bogusław Kwiecień

Wójt Bogdan Cuber pozostaje na swoim stanowisku. Dalej pracować będzie także obecna rada gminy Przeciszów. Referendum w sprawie ich odwołania, które odbyło się w niedzielę, jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję. Do głosowania doszło z inicjatywy grupy przeciwników budowy kopalni w Przeciszowie związanej ze Stowarzyszeniem Międzygminnym Rozwój TAK. Kopalnia NIE. Odwołanie władz gminy, to była, ich zdaniem, jedyna szansa, aby zastopować budowę niechcianego zakładu wydobywczego.

Aby referendum było ważne, musiało wziąć udział trzy piąte osób, które wzięły udział w wyborach samorządowych w listopadzie 2014 roku. W przypadku wójta musiało to być 1819 głosów, a rady gminy – 1708. Ostatecznie w części referendum dotyczącym wójta zagłosowały 803 osoby, z czego 766 chciało jego odwołania. Jeśli chodzi o radę, głosy oddało 800 wyborców, z których 767 chciało ją odwołać.

– Po raz drugi mieszkańcy docenili to, co zrobiliśmy dla gminy w ciągu ostatnich pięciu lat – wójt Bogdan Cuber nie krył zadowolenia z wyników referendum – w wyborach w 2014 r. wygrał wyraźnie w pierwszej turze, uzyskując poparcie dwóch tysięcy osób. Jego zdaniem, mieszkańcy Przeciszowa, pomimo ostrej kampanii przeciwników, dostrzegają w powstaniu kopalni szansę na pracę i dalszy rozwój gminy.

Lech Ciszak, przedstawiciel grupy referendalnej zwraca z kolei uwagę, że w ostatnich dniach przed referendum miała miejsce wielka kampania za budową kopalni. – W całej wsi pojawiły się banery i plakaty nawołujące do tego, żeby zostać w domu i nie iść do referendum – zauważa Ciszak. – W tej sytuacji można było spodziewać się takiego wyniku.

Mimo porażki, stowarzyszenie przeciwników budowy kopalni nie zamierza zakończyć działalności. Według Lecha Ciszaka, jest jeszcze wiele działań administracyjnych w tej sprawie, którym stowarzyszenie zamierza się na bieżąco przyglądać.
– Poza tym sądzę, że i tak nic z tego projektu Kopexu nie wyjdzie – nadmienia pełnomocnik grupy referendalnej.
Marek Matlak, mieszkaniec gminy uważa, że wynik referendum najlepiej świadczy, co ludzie w Przeciszowie sądzą o budowie kopalni. – To na pewno duża szansa, szczególnie dla ludzi młodych – zaznacza.

Z kolei Piotr Buchta poszedł do referendum nie tylko w związku z tą inwestycją. – Sprawa kopalni jest przesądzona, ale obecne władze niewiele robią dla gminy – mówi mieszkaniec Przeciszowa

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec
Jakoś w sąsiednich gminach pozyskują środki i się rozwijają a wcale nie mają kopalni. i też są "biednymi gminami" , ale jak się nie chce to się nie da. A może Rada i wójt są niegospodarni?? a może za dużo pieniędzy z budżetu idzie na pensje dla wójta i rady?? A może się nie umie załatwić kasy z funduszy (bo po co się kłopocić - bo będzie kopalnia to i kasa będzie)??? Uzależniając cały budżet od jednej firrmy to moim zdaniem jest totalna niegospodarność bo dziś firma jest a jutro nie ma. Ale tak to jest jak się nie ma pomysłu na zrównoważony rozwój tylko wszystko stawia się na jedną kartę.
P
Paweł
Żeby korzystać z funduszy popierwsze musi być wkład własny po drugie gdyby to było takie proste to w każdej gminie byłyby drogi remontowane z funduszu UE a gmina Przeciszów niejest jedyną gminą w Polsce a pula środków jest ograniczona. Domy w Żarkach mimo że nieprzystosowane stoją do dnia dzisiejszego niedawno przejeżdżałem widziałem. Fakt uszkodzenia się zdarzają i podobnie będzie tutaj i myśle że każdy myślący zdaje sobie z tego sprawe ale jak ZCHO truły ludzi latami to jakoś nikt ich niechciał zamykać bo prace tam mialo 8tys ludzi. A z tą pracą w okolicy to już przesadziłeś. Proponuje wstań kiedyś o 4 rano wybierz się na wiadukt do Oswiecimia i zobacz ilu ludzi wyjeżdża na Ślask do pracy stojąc godzine w korku rano i godzine popoludniu i zapytaj ich czy są leniami że codzień muszą zrywać sie z łóżka tak wcześnie żeby po przejechaniu 30-40km być na 6 rano w pracy. Tyle miałem w tym temacie do powiedzenia...
m
mieszkaniec
Jakby gmina chciała to pieniądze by zdobyła z rożnych funduszy, a żeby przyciągnąć potencjalnych inwestorów trzeba im stworzyć odpowiednie warunki, a może to nie są bzdury tylko gmina i wójt zataja fakt bo nikogo oprócz kopalni nie chce. Miejsc pracy w okolicy jest dużo nawet dobrze płatnych tyle że leniom się nie chce szukać. Tyle że w Lędzinach i Bieruniu domy są budowane w oparciu o budownictwo na terenach górniczych. Innym przykładem mogą być Żarki, które podobnie jak Przeciszów nie były przewidziane na tereny górnicze a domy nie są przystosowane na warunki wstrząsów.
P
Paweł
Gdyby gmina miała pieniądze to ul Długa już dawno byłaby gotowa a dwa jeśli chodzi ci o te polne drogi to tamtedy też ludzie jeżdża samochodami i niejednokrotnie taki przejazd byłby wręcz niemożliwy. A co do inwestorów to problem wtym że jakoś przez ostatnie 10lat to chyba niebyło żadnego inwestora który chciałby ty zainwestować? A teraz gdy kopex planuje otwarcie kopalni to ludzie plotą bzdury o jakiś inwestorach których nikt niewidział. A co do obszaru Natura 2000 to wielkich rzeczy ona raczej gminie niedostarczyła, owszem o środowisko trzeba i należy dbać( i może niech każdy zacznie od siebie i niewrzuca co popadnie do pieca ale wyrzuca papierki przez okno samochodu), ale ludzie pracy też potrzebują a póki co wcale onią niejest w powiecie łatwo. Pozatym w Bieruniu czy Lędzinach jacyś ludzie żyją ba nawet budują się nowe domy więc ta kopalnia chyba niepowoduje aż takich szkód???
m
mieszkaniec
nie mówię że poprzedni był lepszy, a gdzie masz Ul. Długą wyremontowaną chyba że mieszkasz na początku długiej bo za Starą Drogą to nic nie jest zrobione tylko kanalizacja. Remont starej drogi (częściowy) powinien być zrobiony między domami a nie w polach w pierwszej kolejności. Przyciągają potencjalnych inwestorów ( nie ingerujących w środowisko) powoduje wzrost swoich dochodów, a kopalnia wtenczas niepotrzebna. Kopania w Przeciszowie zrujnuje środowisko m.in. w strefie ochronnej Natura 2000
z
zzz
Intyligencyja wiejska za kopalnią. W sumie to za młodzika też nie reprezentowała ponadnormatywnego polotu dydaktycznego :-) Do Wieliczki pewnie pojechali sprawdzić jak w praktyce funkcjonuje turystyka i kopalnia razem. Pewnie się spodobało i na referendum nie zdążyli, he, he.
P
Paweł
A poprzedni wójt to rozumiem że wg Ciebie zastał gmine drewnianą a zostawił murowaną:) wtedy dopiero nic sie niedziało. Ul długa wyremontowana wraz z chodnikami i kanalizacją ul Andrychowską wkońcu można bezpiecznie przejechać samochodem Orlik w Przeciszowie i boisko w Piotrowicach. Czego wy oczekujecie gmina biedna i zadlużona z czego lub kogo ma wydusić pieniądze? Kopex chce zainwestowac to też źle. Najlepiej żeby znalazł sie ktoś kto wyłoży kase ot tak. Teraz już wiadomo dlaczego budowa dróg w Polsce idzie takim tempem- bo zawsze znajdzie się ktoś co uważa że on wymyśliby to lepiej niemając przytym żadnego pomysłu
r
referendumlokalne.pl
Więcej interesujących informacji na temat inicjatyw referendalnych można uzyskać na portalu referendumlokalne.pl
a
anonim
Obejrzałem filmik który jest wyżej i sam wójt sobie zaprzecza, niby mówi o rozwoju turystyki bo są piękne obszary a za chwilę o budowie kopalni a jak wiadomo kopalnia ogólnie nie jest inwestycją sprzyjającą rozwojowi turystyki.
m
mieszkaniec
Zgadzam się z Piotrem Buchtą, gmina nic albo niewiele robi dla mieszkańców, czasami szczególnie wójt tylko wiele mówi a działania zero. Ostatni przetarg w gminie był w październiku u to wymuszony przez prawo na wywóz śmieci. Niestety gmina nie prowadzi dopłat do solarów i ogniw fotowoltaicznych, dopłat do wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła, nie ma programu ograniczenia niskiej emisji. Brak remontu dalszej części ul. Długiej ale za to remont połowy ul. Stara droga w "polach" od strony młyna. Brak działań przyciągających dla potencjalnych inwestorów wzamian wszystkie działania pod jednego niepewnego prawdopodobnie upadającego inwastora który nawet nie ma kasy na wybudowanie kopalni, oraz działania powodujące obniżenie wartości nieruchomości w strefie zasięgu kopalni.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska