https://gazetakrakowska.pl
reklama

Przekazać stery, utrzymać kurs na sukces! Małopolski przepis na sukcesję

Materiał informacyjny Województwa Małopolskiego

W Małopolsce, gdzie tradycje rodzimego biznesu sięgają setek lat, temat sukcesji w firmach rodzinnych nabiera szczególnego znaczenia. Właśnie tutaj na przestrzeni lat powstało wiele rodzinnych firm, które są nie tylko filarem lokalnej gospodarki, ale również nośnikiem wielopokoleniowych wartości i tradycji. - Sukcesja to dla firm rodzinnych znacznie więcej niż tylko przekazanie władzy następnemu pokoleniu. Dobrze zaplanowana i przeprowadzona pozwala z jednej strony wzmocnić tożsamość przedsiębiorstwa, z drugiej - tworzy szansę na nowe otwarcie, okazję do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań i dodatkowy impuls do rozwoju w nowych obszarach – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. - Dlatego jako samorząd województwa konsekwentnie prowadzimy działania wspierające sukcesję w firmach rodzinnych w regionie. Są to m.in. programy wsparcia, konferencje regionalne, warsztaty, spotkania informacyjne i edukacyjne. Zachęcam do tego, by z nich korzystać, czerpać wiedzę i wymieniać doświadczenia. To owocuje – dodaje marszałek Łukasz Smółka.

W Małopolsce zarejestrowanych jest ponad 480 tysięcy podmiotów gospodarczych - w tym firmy rodzinne czyli takie, w których kontrolę nad biznesem sprawuje jedna rodzina, a kluczowe decyzje dotyczące zarządzania i strategii podejmowane są w jej ścisłym gronie. Wiele z tych firm istnieje już od pokoleń, a ich sukcesyjne przechodzenie z rąk założycieli na ich dzieci czy wnuki, to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale również kulturowe i emocjonalne. W obliczu zmieniających się warunków ekonomicznych i demograficznych, przekazywanie rodzinnego biznesu z pokolenia na pokolenie jest wyzwaniem o kluczowym znaczeniu. Co ważne, firmy rodzinne w Małopolsce nie są jedynie podmiotami gospodarczymi – stanowią istotną część lokalnej kultury. Ich działalność jest zakorzeniona w tradycjach regionu, w których ogromną wagę przykłada się do współpracy, uczciwości i przekazywania wartości kolejnym pokoleniom. Dla wielu rodzin biznes to coś więcej niż źródło dochodów – to sposób na budowanie tożsamości i dumy z osiągnięć przodków. W tym kontekście sukcesja zyskuje szczególną wagę.

Sukcesja – wyzwanie i szansa

Jak podkreślają eksperci, sukces młodego pokolenia sukcesorów zależy w dużej mierze od poziomu przygotowania do samego procesu sukcesji, wsparcia ze strony nestora oraz gotowości organizacji na zmiany. Dlatego kluczowe jest inwestowanie w edukację sukcesorów i budowanie kultury otwartej na innowacje.

- Sukcesja to wielowymiarowy proces, wyzwanie i szansa. Dotyka wielu aspektów życia rodziny i biznesu. To przecież nie tylko transfer aktywów, ale także dziedziczenie wiedzy, wartości i misji, które budowały firmę przez lata – wyjaśnia marszałek Łukasz Smółka. – Dobrze zaplanowana i przeprowadzona sukcesja pozwala utrzymać miejsca pracy, wzmocnić tożsamość przedsiębiorstwa, kontynuować tradycję i pielęgnować wartości istotne dla rodziny i firmy. Tworzy jednocześnie szansę na nowe otwarcie, okazję do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań i dodatkowy impuls do rozwoju w nowych obszarach.W szerszej perspektywie, przekłada się również na rozwój gospodarczy regionu i zapobiega stagnacji gospodarczej. W Małopolsce doskonale rozumiemy, jak wielkie ma więc znaczenie, jakie stwarza możliwości. Dlatego jako samorząd województwa konsekwentnie prowadzimy działania wspierające sukcesję w firmach rodzinnych w regionie – dodaje marszałek.

Małopolska Sieć Sukcesorów

Oferta Województwa Małopolskiego przygotowana z myślą o sukcesji w małopolskich przedsiębiorstwach rodzinnych jest bardzo szeroka. W ramach wsparcia sukcesorów firm rodzinnych w regionie realizowany jest program „Małopolska Sieć Sukcesorów”, wdrażany w formie otwartego konkursu ofert. Program ten ma na celu wspieranie młodych liderów w przejmowaniu zarządzania firmami, zapewniając im dostęp do szkoleń, mentoringu oraz możliwości wymiany doświadczeń z innymi sukcesorami. Jest to doskonała okazja dla przedsiębiorców, aby zyskać wiedzę i narzędzia niezbędne do skutecznego prowadzenia biznesu w kolejnych pokoleniach. Uczestnicy programu mają możliwość zdobycia praktycznej wiedzy w różnych obszarach: prawa - gdzie otrzymają wsparcie w zrozumieniu przepisów dotyczących sukcesji; finanse i podatki - obejmujące wskazówki dotyczące planowania finansowego oraz optymalizacji podatkowej; zarządzanie - z zakresu efektywnego prowadzenia firmy oraz psychologia - w kontekście zrozumienia psychologicznych aspektów sukcesji oraz ich wpływu na proces przekazywania działalności.

Sukcesja w sieci – i nie tylko

Małopolscy sukcesorzy mogą także czerpać wiedzę i korzystać z możliwości, jakie niosą za sobą działania informacyjne i promocyjne prowadzone przez Województwo Małopolskie w sieci. To bardzo różnorodne przedsięwzięcia, tworzące kompleksowy przekaz. Praktyczną wiedzę i wskazówki można znaleźć m.in. na profilach „Sukcesja w Małopolsce” w portalach Facebook oraz LinkedIn. Są one adresowane wszystkim, którzy chcą świadomie zaplanować sukcesję w swoich przedsiębiorstwach. Na profilach regularnie publikowane są posty informujące o możliwościach wsparcia – zarówno w zakresie doradztwa, jak i uczestnictwa w projektach wspierających sukcesję, promujące wydarzenia, warsztaty i konferencje, a także ułatwiające dostęp do wiedzy – udostępniane są materiały edukacyjne, dobre praktyki oraz wskazówki, gdzie szukać profesjonalnego wsparcia. Dodatkową inspiracją mogą być materiały filmowe, pokazujące historie sukcesów małopolskich przedsiębiorców, którzy dzielą się doświadczeniami z udanej sukcesji.

Z myślą o edukacji i budowaniu wśród przedsiębiorstw rodzinnych świadomości znaczenia sukcesji przygotowana została także specjalna broszura informacyjna. To kompleksowe źródło wiedzy, które zawiera m.in. praktyczne porady dla właścicieli firm rodzinnych i informacje o dostępnych formach wsparcia. Broszura jest dystrybuowana poprzez agendy Urzędu Marszałkowskiego i izby gospodarcze.

W przyszłość z Innowacyjną Małopolską

W ramach działań prowadzonych z myślą o małopolskich sukcesorach organizowane są również konferencje regionalne z cyklu Innowacyjna Małopolska, podczas których poruszane są kluczowe tematy związane z sukcesją międzypokoleniową. Te wydarzenia stanowią platformę do dzielenia się wiedzą, doświadczeniami oraz najlepszymi praktykami, które pomagają przedsiębiorcom lepiej zrozumieć wyzwania związane z transferem biznesu i skutecznie przygotować się do procesu sukcesji. Tematyka konferencji dobierana jest w sposób, który odpowiada na bieżące wyzwania i problemy, uwzględniając przy tym fakt, że młode pokolenie sukcesorów ma ogromny potencjał do wdrażania innowacji w firmach rodzinnych. Ich otwartość na technologie, nowe modele zarządzania i zrównoważony rozwój sprawia, że są w stanie modernizować przedsiębiorstwa i przystosowywać je do wymagań współczesnego rynku.

- Programy wspierające sukcesorów, ułatwiające dostęp do szkoleń i praktycznej wiedzy, spotkania o charakterze edukacyjnym, podnoszące świadomości o sukcesji i jej znaczeniu dla firm rodzinnych, różnorodne przedsięwzięcia informacyjne i promocyjne – to tylko kilka przykładów działań prowadzonych przez Województwo Małopolskie z myślą o wsparciu procesu sukcesji w firmach rodzinnych w regionie. Zachęcam do tego, by korzystać z tych możliwości, czerpać wiedzę i wymieniać doświadczenia. To z pewnością zaowocuje. Ułatwi przekazanie sterów w firmie i utrzymanie w niej kursu na sukces – przekonuje marszałek Łukasz Smółka.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska