FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń
Zwyczajowo w galeriach, ale też coraz częściej w przestrzeni miasta, a w tym roku z głównym nastawieniem na lokalność - tak będzie wyglądała 19. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie organizowana w warunkach pandemicznego reżimu sanitarnego.
- Sytuacja wymusiła na nas wprowadzenie istotnych zmian w formule festiwalu, skłoniła do poszukiwania nowych sposobów komunikowania się z publicznością i testowania nowych formatów wydarzeń. Wystawy w galeriach i muzeach będą w tym roku funkcjonować równolegle z wydarzeniami lokalnymi angażującymi mieszkańców Krakowa. Istotną częścią programu będą wystawy gościnne, w tym przygotowane przez studentów szkół artystycznych - informują organizatorzy.
Oprócz stałych punktów festiwalowego programu nie zabraknie wydarzeń edukacyjnych i aktywizujących realizowanych wspólnie z partnerami Miesiąca Fotografii - Cricoteką oraz Muzeum Fotografii w Krakowie.
- Naszą ambicją jest, by festiwal w coraz większym stopniu stawał się platformą współpracy, miejscem eksperymentu, przestrzenią otwartą pod każdym względem. Będziemy więc odchodzić od monumentalnych, hermetycznych narracji na rzecz mikrohistorii i osobistych spotkań. Dobre spotkanie, prezentacja, projekcja lub akcja mogą mieć taką samą siłę oddziaływania jak klasyczna wystawa, dlatego wystawy będą raczej pretekstem do dyskusji, a nie celem samym w sobie - mówią Joanna Gorlach i Tomasz Gutkowski z Fundacji Sztuk Wizualnych organizującej Miesiąc Fotografii.
Co, gdzie, kiedy?
Wśród tegorocznych wydarzeń warto wymienić i zobaczyć wystawę „Powaga sytuacji” będącą wynikiem społecznych i politycznych napięć, pokazującą, jak rzeczywistość społeczna staje się tworzywem artystycznym i narzędziem buntu. W Cricotece zaprezentują prace m.in. artyści grupy Łódź Kaliska oraz młodzi twórcy Agnieszka Sejud, Krzysztof Powierża, Dominika Gęsicka.
Ponad 700 fotografii Tomasza Machcińskiego - autora wyjątkowej kolekcji autoportretów kreacyjnych tworzonych w domowych atelier od lat 60. do dzisiaj - zostanie zaprezentowanych w przestrzeni muzeum Manggha.
Tegoroczną rezydentką festiwalu będzie Ada Zielińska, wschodząca gwiazda polskiej fotografii, która w Galerii Szara pokaże zrealizowany dla Miesiąca Fotografii projekt komentujący sytuację finansową artystów na przykładzie projektów niezrealizowanych z powodu braku środków.
Nie zabraknie sekcji Sekcja ShowOFF, inkubatora dla młodych talentów, zmieni się jednak jej formuła.
- Finałowe wystawy ShowOFF-u, realizowane we współpracy z zaproszonymi kuratorami, zostaną pokazane inaczej niż w ostatnich latach - nie zbiorowo w Tytano, lecz indywidualnie w krakowskich galeriach - wyjaśniają organizatorzy.
Podczas plenerowych pokazów zaprezentowane zostaną najciekawsze reportażowe cykle poświęcone współczesnym kryzysom politycznym, klimatycznym i migracyjnym. W przestrzeni Krakowa pojawią się fotografie prezentowane w ramach cyklu “2020. Rok na protestach” autorstwa fotografów należących do Agencji RATS oraz pochodzących ze zbiorów Archiwum Protestów Publicznych. Uzupełnieniem tego obszaru będą spotkania z autorami literatury non-fiction.
W ramach festiwalowych wydarzeń pojawi się także Sekcja Fringe, która od tego roku będzie przestrzenią eksperymentu oraz wymiany wiedzy i doświadczeń – do współpracy zaproszono studentów najważniejszych polskich uczelni artystycznych, a także grupy fotograficzne i aktywistów.
Ostateczny kształt programu, dostępność wystaw i wydarzeń oraz ich format zostanie dostosowany do aktualnych wytycznych sanitarnych.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
