https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Przy Muzeum Auschwitz powstał duży hostel. Noclegi znajdą tu wolontariusze i uczestnicy projektów edukacyjnych. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Przy Muzeum Auschwitz powstał hostel na 97 miejsc noclegowych głównie dla wolontariuszy pracujących na rzecz placówki oraz uczestników projektów edukacyjnych
Przy Muzeum Auschwitz powstał hostel na 97 miejsc noclegowych głównie dla wolontariuszy pracujących na rzecz placówki oraz uczestników projektów edukacyjnych Muzeum Auschwitz
Przy Muzeum Auschwitz powstał hostel na 97 miejsc noclegowych. Ma służyć głównie wolontariuszom pracującym na rzecz placówki oraz uczestnikom projektów edukacyjnych prowadzonych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przy wsparciu ministerstwa i darczyńców prywatnych

Trzykondygnacyjny budynek znajduje się w sąsiedztwie centrum obsługi odwiedzających Miejsce Pamięci przy ul. Więźniów Oświęcimia. Jego budowa była możliwa zarówno dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 26,9 mln zł, a także darczyńców prywatnych.

Kwotę 5 milionów dolarów na realizację projektu przekazał Ronald S. Lauder, przewodniczący zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation i prezes Światowego Kongresu Żydów, który od dawna wspiera Miejsce Pamięci. Ponadto pół miliona dolarów przekazał Joel Citron, wiceprzewodniczący zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation oraz jego żona Ulrika, także będący wcześniej darczyńcami Miejsca Pamięci.

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński podkreśla ogromne znaczenie nowego obiektu. - Jest to z pewnością coś, co zrewolucjonizuje wolontariat, a także usprawni organizację różnych konferencji dla nauczycieli oraz innych form pogłębionej edukacji - powiedział.

Jak dodaje, dotychczasowe doświadczenia pokazywały, że głównym hamulcem w rozwoju kilkudniowych sesji edukacyjnych jest kwestia dostępności taniego zakwaterowania w najbliższym sąsiedztwie.

- Podobne ograniczenia wpływały także negatywnie na rozwój wolontariatu, bowiem dla wielu młodych ludzi gotowych poświęcić czas, by wspomagać naszą misję, ceny hotelowe były wielokrotnie barierą nie do pokonania - podkreślił Piotr Cywiński.

W 2023 r. misję Muzeum Auschwitz, zarówno na miejscu, jak i zdalnie wspierało blisko 600 wolontariuszy i praktykantów. Katarzyna Marcak, która kieruje Biurem Wolontariatu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, wskazuje, że hostel nie tylko zapewni wielu z nich nocleg, ale także stanowić będzie przestrzeń do pracy zarówno w grupach, jak i indywidualnie.

- Wolontariat w Muzeum jest dla mnie sposobem na podtrzymanie pamięci o ofiarach obozu. Jest odpowiedzią na potrzebę serca, by zrobić coś konkretnego, dzięki czemu ta pamięć będzie trwała – tak o wolontariacie mówiła laureatka tegorocznej nagrody dla wolontariuszy Agnieszka Fuczik.

Wolontariusze zaangażowali się także w ostatni etap przygotowania hostelu do otwarcia, pomagając m.in. w przygotowaniu miejsc noclegowych.

– Cieszę się, że mogłam pomóc w otwarciu hostelu. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się powtórnie uczestniczyć w podobnych przedsięwzięciach – powiedziała Joanna Mańka.

Na terenie hostelu znajduje się także restauracja, z której korzystać mogą odwiedzający Muzeum Auschwitz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska