Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przy wsparciu ministerstwa i darczyńców prywatnych
Trzykondygnacyjny budynek znajduje się w sąsiedztwie centrum obsługi odwiedzających Miejsce Pamięci przy ul. Więźniów Oświęcimia. Jego budowa była możliwa zarówno dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 26,9 mln zł, a także darczyńców prywatnych.
Kwotę 5 milionów dolarów na realizację projektu przekazał Ronald S. Lauder, przewodniczący zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation i prezes Światowego Kongresu Żydów, który od dawna wspiera Miejsce Pamięci. Ponadto pół miliona dolarów przekazał Joel Citron, wiceprzewodniczący zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation oraz jego żona Ulrika, także będący wcześniej darczyńcami Miejsca Pamięci.
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński podkreśla ogromne znaczenie nowego obiektu. - Jest to z pewnością coś, co zrewolucjonizuje wolontariat, a także usprawni organizację różnych konferencji dla nauczycieli oraz innych form pogłębionej edukacji - powiedział.
Jak dodaje, dotychczasowe doświadczenia pokazywały, że głównym hamulcem w rozwoju kilkudniowych sesji edukacyjnych jest kwestia dostępności taniego zakwaterowania w najbliższym sąsiedztwie.
- Podobne ograniczenia wpływały także negatywnie na rozwój wolontariatu, bowiem dla wielu młodych ludzi gotowych poświęcić czas, by wspomagać naszą misję, ceny hotelowe były wielokrotnie barierą nie do pokonania - podkreślił Piotr Cywiński.
W 2023 r. misję Muzeum Auschwitz, zarówno na miejscu, jak i zdalnie wspierało blisko 600 wolontariuszy i praktykantów. Katarzyna Marcak, która kieruje Biurem Wolontariatu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, wskazuje, że hostel nie tylko zapewni wielu z nich nocleg, ale także stanowić będzie przestrzeń do pracy zarówno w grupach, jak i indywidualnie.
- Wolontariat w Muzeum jest dla mnie sposobem na podtrzymanie pamięci o ofiarach obozu. Jest odpowiedzią na potrzebę serca, by zrobić coś konkretnego, dzięki czemu ta pamięć będzie trwała – tak o wolontariacie mówiła laureatka tegorocznej nagrody dla wolontariuszy Agnieszka Fuczik.
Wolontariusze zaangażowali się także w ostatni etap przygotowania hostelu do otwarcia, pomagając m.in. w przygotowaniu miejsc noclegowych.
– Cieszę się, że mogłam pomóc w otwarciu hostelu. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się powtórnie uczestniczyć w podobnych przedsięwzięciach – powiedziała Joanna Mańka.
Na terenie hostelu znajduje się także restauracja, z której korzystać mogą odwiedzający Muzeum Auschwitz.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim się bawi. Koncerty z gwiazdami i wiele innych atrakcji
- Nowy most nad Sołą. Cała konstrukcja będzie mieć ponad 460 metrów!
- Zabytkowa kopalnia Jawiszowice ma szansę być hitem turystycznym regionu
- Na Rynku w Oświęcimiu stanęły drzewa... w skrzyniach. WIDEO
- Kiedyś żyli tutaj Wiślanie. Niezwykłe znaleziska. Pierwsze takie na południu Polski
- Turyści paraliżują życie mieszkańców osiedla Pileckiego w Oświęcimiu
